Netflix Nasıl Kuruldu? İşte Netflix’in Yükselişi!!

  Bir platform günlük internet trafiğinin yüzde %15 ‘ini oluşturuyorsa, onu göz ardı etmek mümkün olmayacaktır. Teknolojik gelişmelerin hızının giderek arttığı bilim çağında, hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri olan Netflix ’ten bahsedeceğiz bugün.Dünyayı kasıp kavuran Netflix nasıl kuruldu? Şu anda 190 ‘dan fazla ülkede 200 milyon civarı abonesi olan bu krallığı gelin daha yakından irdeleyelim.

NETFLİX NASIL KURULDU
Netflix Nasıl Kuruldu ?

İKİ ARKADAŞIN GİRİŞİMCİLİĞİYLE KURULDU

Bugün istediğimiz şeyi, istediğimiz yerde izleme lüksüne tabii ki kolayca gelmedik. İnternetin ortaya çıkışı hangi alışkanlıklarımızı değiştirmedi ki… Bir süre insanların teknolojiyle ve film-dizi izleme alışkanlığıyla olan tek bağlantısı televizyonlardı. DVD ve VCD sektörünün ortaya çıkışı yenilik arayışı içerisinde olan insanları başka alanlara yönlendirdi. 1999 Yılının ağustos ayında, Reed Hastings ve arkadaşı Marc Randolp tarafından kurulan Netflix, dönemin tekelleşmiş şirketi Blockbuster ile kıyasıya bir rekabete girdi.

İlginizi Çekebilir! Makine Mühendisliği mezunları hangi alanlarda ne iş yaparlar?

BLOCKBUSTER’A KIZIP DEV YARATTI-NETFLİX NASIL KURULDU?

Gerçekten de 90 ‘lı yıllarda Amerika ‘nın film sektörünün en önemli kaset, cd, vcd şirketi olan Blockbuster ‘ın bazı katı kuralları vardı. Örneğin film satışı ve kiralama da yapan bu şirket, aldığınız ürünleri geç teslim ederseniz size ekstra 40 dolarlık bir fatura daha çıkarıyordu. İşte bu cezanın insanlar üzerinde ciddi bir yük oluşturduğunu düşünen Hastings, çözüm üretmek için kendi şirketini kurmaya karar verdi.

AKILLI ÖNERİ ALGORİTMASI

  İlk başlarda basit bir film kiralama sitesi olan Netflix, kiraladığınız filmleri adresinize postalayan bir şirketti. Siz de işiniz bitince filmi geri postalıyordunuz ve çark bu şekilde dönüyordu. Her ne kadar internetten alışveriş yapıyor olsanız da hayat DVD ile somut halde devam ediyordu. Diğer şirketlerden tek farkı sizin evinize gönderiyor oluşuydu.

  Tüm dünyada on bine yakın mağazası olan ve o zamanlar bir ‘kültür’ kabul edilen Blockbuster şirketinin karşısında, bu şekilde durması çok zordu. Bence o dönemdeki tek artısı bugün de oldukça kullanılmakta olan akıllı öneri algoritmasını kullanıyor olmasıydı. Hatta bu teknolojiyi dünyada kullanan ilk şirket olarak karşımıza çıkıyor Netflix.

TEK RAKİP BLOCKBUSTER DEĞİLDİ

 O dönemler sadece online kitap sektöründe bulunan Amazon ‘da film kiralama işine girmek istiyordu. Üstelik Amazon ‘un sahibi Jeff Bezos, Netflix şirketini satın almak için 2 Milyon dolar tutarında bir teklifte bile bulunuyor ama bu teklif kabul edilmiyordu.

Bu kıyasıya rekabette Netflix ilk yıllar abone sayısını artırmasına rağmen zarar ediyordu. Netflix sahipleri yaşanılan zararlar karşısında çareyi şirketi satmak olarak gördü. Rakibi Blockbuster şirketinin kapısını çalan Netflix, 50 milyon dolarlık bir ücret talebinde bulundu. Teklifi komik bulan Blockbuster tarafı pazarlıkları başlamadan bitirdi ve masadan kalkıldı. Peki Netflix nasıl yükseldi ?

ADIM ADIM ZİRVEYE- NETFLİX NASIL KURULDU?

Kurulduktan sonra ancak 2003 yılında bir milyon aboneye ulaşabilen ve ilk kez kar eden Netflix sektörde adından söz ettirmeye başladı. Yükselişi gören Blockbuster da Netflix gibi internetten film kiralama ve postalama işine girmişti. Teknolojinin ilerleyişini iyi sezen ve riskler alan Netflix sürekli rakibinin bir adım önünde yer almaya başladı.

2007 Senesine geldiğimizde 7,5 milyon aboneye ulaşan Netflix, abonelerine özel, aylık limiti bulunan şekliyle online film izleme imkanını da getirmiş oldu. İşte her şeyin değişmeye başladığı nokta burası oldu. Netflix karını ve gelişimini artırarak bambaşka bir seviyeye yükselirken,2011 yılında Blockbuster şirketi iflasını açıkladı. Teknolojik gelişmelerin uzağında kalan dev şirket, zamanında 50 milyon dolara alma imkanının olduğu şirket karşısında hezimete uğradı.

Paranın Geleceği ve Kripto Para ile İlgili Merak Edilenler

Netflix NASIL KURULDU

2010’lu yıllardan itibaren oyun konsolu markalarıyla da anlaşmalar yapıp erişimini artıran Netflix, farklı ülkelerde de kullanılmaya başlandı. 2011 yılında ‘House of Cards’ isimli dizisiyle kendi yapımlarını da piyasaya süren Netflix, Emmy ödüllerini de kazanmaya başlamış oldu. 50 Milyon dolara alınmayan şirketin şu an piyasa değeri 35 milyar doları bulmuş durumda.

Bugün ileri görüşün, azmin ve umudun sizi sıfırdan nasıl zirveye çıkarabileceğinden bahsettik. Unutmamalıyız ki Netflix de başlarda zorlu aşamalardan geçerek bugünkü ününe kavuştu. Girişimciliğimiz ve pes etmeyişimiz bizi Netflix sahibi yapmasa da mutlaka bir yerlere getirecektir. Sitemize abone olmayı unutmayın, iyi okumalar.

Kaynak: NETFLIX’in Müthiş Başarı Hikayesi! – Nasıl Bu Kadar Büyüdüler?

You May Also Like

More From Author

9Comments

Add yours

Comments are closed.