Almanya 2. Dünya Savaşını Kazanmış Olsaydı…

Dünyanın şüphesiz en acımasız, en faşist liderlerinden biridir Adolf Hitler. Siyasi stratejisi ve gaddarlığı ile insan hafızasında derin izler bırakan Hitler’in bambaşka bir sonu olduğunu varsayalım. Alternatif tarih yazılarımızın ikincisi, yıllardır romanlara, dizilere konu olan 2. Dünya Savaşı ile ilgili. Hiç düşündünüz mü? Ya Savaşı Nazi Rejiminin başını çektiği Almanya kazanmış olsaydı nasıl bir dünyada yaşıyor olurduk? Bizleri neler bekliyor olurdu? Gelin bu soruların cevaplarını arayalım.

almanya ikinci dünya savaşı

Faşizm Etkileri ile 2. Dünya Savaşı

Avrupa, Sovyetler, Çin ve Amerika’ya savaşı kaybetmiş Hitler Almanya’sı, faşist İtalya ve Japonya 2. Dünya Savaşı’nı kazanmış olsaydı nasıl bir kültüre, dile ve hayata sahip olurduk diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Hitler’e göre Kuzey Avrupa kökenli ve mavi gözlü insanlar ırk hiyerarşisinde en yüksekteydi, Orta ve Doğu Avrupa’da da yaşayan Yahudi halkı ve Slavlar ise  daha aşağıdaydı. Savaşta ve esir kamplarında 2. Dünya Savaşı yüzünden kimilerine göre 6 milyon bazılarına göre de 3.5 milyon insan öldü. Bunların da hepsinin Yahudi olduğunu düşünmemek gerekir. Sırf fikir ayrılığı olduğu için binlerce Alman vatandaşı da diğer Avrupa ülkelerinin vatandaşları da bu esir kamplarında hayatlarını kaybettiler.

Peki Almanya bu savaşı kazansaydı  neler olurdu?


Yahudi Soykırımı Amacına Ulaşırdı

Hitler, 2. Dünya Savaşı sırasında tüm Yahudi halkını yok etme niyetini örtbas etmeye pek de uğraşmadı. Askeri strateji “Yahudi Sorununun Nihai Çözümü” olarak gösteriliyordu. Yalnızca Avrupa’da değil, dünyadaki tüm Yahudileri öldürmek için emir verdi. Savaştan önce Nazi Partisi, Yahudileri göç etmek zorunda bırakıyordu. 2. Dünya Savaşı çıktığında da Nazilerin tüm Yahudilere soykırım yapmak için önünde hiçbir engel kalmamıştı.

Hitler, Yahudilerin tamamının yok edilmesi amacı üzerine emir vermişti. Almanya 2. Dünya Savaşı’nda yenilgiye uğradıktan sonra, soykırım aniden bitti. Aslında Yahudilere kızgın olan tek Alman Hitler de değildi. Birçok Alman, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra aşağılanmış hissediyordu ve  haksız yenilgilerinden dolayı Yahudilerin suçlu olduğuna inanıyorlardı.


“Birleşik Krallık” Ortadan Kalkardı

Hitler’in, Birleşik Krallık için yaptığı derin planları vardı. Eğer savaşı Almanya kazanmış olsaydı İngiltere ve İrlanda’nın tamamı, Almanya için ekonomik ve askeri komuta merkezine dönüşecekti. 2. Dünya Savaşı’nda Alman Hava Kuvvetleri, Britanya Savaşı’nda kaybedince Denizaslanı Harekatı kod adlı Britanya Adası’nı işgal planı da iptal edildi. Aslında Hitler, SSCB’yi işgal etmeyi planlıyordu ama birçok kişi İngiltere’nin işgal edilmesini önerince Hitler de İngiltere’yi işgal planını yaptı. Fakat sonuç Naziler için hüsran oldu. SSCB de 2. Dünya Savaşı’na katıldı ve Hitler Almanya’sının kaybetmesinde büyük pay sahibi oldu.

İnsanın Öneminin Olmadığı Bir Güç : Almanya

İnsan hayatına değer vermeyen, kalbinde vicdan namına en küçük duyguları bile barındırmayan biriyseniz, bilim adına korkunç olayları haklı gösterebilirsiniz. Japonya ve Almanya, ikisi de düşmanlarıyla ilgili epey bilimsel deneyler yaptı. Alman bilim adamları, Yahudilere tıp kurallarına uymadan canice cerrahi işlemler uyguladı. Naziler, insan vücudunun nasıl tepki verdiğini test etmek için toplama kampında esirlere kimyasal, radyolojik ve biyolojik deneyler yaptı. Denekler, beynin kontrolünü nasıl ele aldığını görmek için yüksek basınç odalarına zorlanıyorlardı. 

Japonlar, savaş esirleri üzerinde benzer testler yaptı. Birim 731, tutsaklara işkence yapan ve biyolojik çıktılarını kaydeden Japonya’daki kimyasal, biyolojik ve radyolojik bir araştırma ve geliştirme birimiydi. Japonya’da kurbanlar, çoğunlukla Çinli ve Rus tutsaklardı. Eğer Almanya, savaşı kazanmış olsaydı muhtemelen yıllar boyu yapılan deneylerden daha kötülerini insanlar üzerinde uygulayacaklardı. Kim bilir belki de insan ırkının sonunu getireceklerdi.


Hitler’in Yüzü Her Yerde Olacaktı

Şu an Kuzey Kore’nin nasıl bir ülke olduğunu biliyorsunuz. Her yerde gelmiş geçmiş liderlerinin fotoğrafları, resimleri ve heykelleri bulunuyor. Hatta kendi saat dilimleri ve dinlerini çıkardılar. Eğer Almanya da 2. Dünya Savaşı’nı kazansaydı büyük ihtimal böyle bir şey görecektik. Hem de bütün Avrupa’da. Hitler’den kaçışın sonu yoktu. Gittiğimiz her evde, her restoranda, her binada onun yüzünü görmek zorunda olacaktık.

Adolf Hitler ikinci dünya savaşı

İlginizi Çekebilir! Osmanlı Devleti Yıkılmamış Olsaydı Ne Olurdu?


ABD, Japonya ve Almanya ’nın İşgali Altında

Dış ilişkiler söz konusu olduğunda Amerika Birleşik Devletleri’nin her zaman bir avantajı vardır. Düşman olduğu ülkelere çok uzaktadır ve Amerika’ya saldırmak isteyen ülkeler koca bir okyanusu geçmek zorundalardır. Yıllardır devam eden iddialara göre Almanya ve Japonya’nın Amerika Birleşik Devletleri için büyük planları vardı. Japonya, Amerika Birleşik Devletleri’nin batı kıyılarının, Pasifik’e hükmetmek için bir kukla devleti ve bir askeri bölge olmasını istedi. Amerika’nın iç ve doğu kısımları da Almanya tarafından işgal edilecekti. Pek çok tarihçi de bu olay gerçekleşmiş olsaydı Amerika nasıl görünürdü gibi tasvirler yaptı. İleri paragraflarda bahsedeceğim üzere bu konu hakkında çok güzel bir dizi de var.

Rusya, Kuzey Almanya Olacaktı

Hitler’in otobiyografisi olan Mein Kampf(Kavgam)‘ta Almanlar için daha fazla yaşam alanı ihtiyacından bahsediliyordu. Ele geçirmek istediği topraklardan büyük bir kısmı Rusya’nın sınırları içindeydi. Hitler, SSCB’yi oldukça küçümser ve tüm halkı Sibirya’ya sürgün etmek ve boşalan topraklara da Almanları yerleştirmek isterdi.. Rus Yahudilerinin cezası ölüm ve Slavların kaderi ise kölelik olacaktı. Eğer Almanya, SSCB’yi  yenmiş olsaydı Hitler, Almanya’nın bir süper güç olmasını sağlayacak olan petrol alanları da dahil olmak üzere çok fazla kaynak elde edecekti. Ancak zayıf planlama ve sert koşullar, Hitler’in Kuzey Almanya hayallerini sona erdirdi.

Rusya'nın Almanya tarafından işgali

İlginizi Çekebilir! Hitler’in Nazilerinden Süper Savaşçılar Yaratan İlaç: Pervitin


Avrupa Kıtası Almanya Adası Olacaktı

İlk kaybeden ülke Fransa olurdu. Zaten başından beri de plan buydu. Çünkü Fransa tarım için geniş topraklara sahipti. Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunan bir ülkeydi. Hollanda, Lüksemburg, Belçika ve İsviçre, Almanya tarafından ilhak edilecekti. Uyumsuz insanların hepsi ve Hitler’in Üstün Irk ile ilgili fikrine uymayan herkes, sürgün edilecek, köleleştirilecek, yok edilecekti. Bütün kültürler yok olacaktı. Paris’teki sanat ve mimari, Belçika’nın ünlü biraları, Amsterdam’daki güzel parkları unutabilirsiniz. Çünkü hepsi yok olacak yerini Alman ve Nazi kültürüne ait şeylere devredecekti.


Japonya, Çin’in Büyük Bölümünü Ele Geçirecekti

2. Dünya Savaşı’ndaki Japonya’nın hedefi, Almanya’ya oldukça benziyordu lakin daha umutsuzdu. Japonya, şu an olduğu gibi asgari doğal kaynaklara sahip küçük, yoğun nüfuslu bir adaydı. Çevreleyen ülkelerin tamamı doğal kaynaklar bakımından zengindi ve Japon İmparatoru topraklarını genişletmek istedi.

2. Dünya Savaşı resmi olarak ilan edildiğinde Japonya zaten Çin ile savaş halindeydi ve Çin’in birçok bölgesini işgal etmişti. Japonya’nın hedefinde Sibirya da vardı çünkü SSCB, Çin’e destek veriyordu. Japonya, 2. Dünya Savaşı sırasında düşman güçlerini mağlup etmiş olsaydı, ülke bugün bildiğimiz adalardan çok daha büyük olurdu.

japonya'nın Çin İşgali

Bu Yazımızı Kaçırmış Olabilirsiniz! Yarı İletken Teknolojisi Nedir? Elektronik Cihazlar İçin Önemi


Almanca, Avrupa’nın Ulusal Dili Olacaktı

Hitler, Avrupa topraklarının büyük bölümünü kazanmayı başarmış olsaydı açıkçası herkesin Almanca konuşmasını isteyeceğini tahmin etmek çok zor olmayacaktır. Avrupa kıtasında yaklaşık 100 dil konuşuluyor. Bunların bazıları resmi, bazıları da yerel diller.  Fakat Hitler’in amacı fethedilen tüm devletlerinde resmi dil olarak Almanca’yı konuşulmasını içeriyordu. Führer, hedefine ulaşmış olsaydı Almanca’nın dünyanın dört bir yanındaki okullarda İngilizce’den ziyade ikinci dil olarak öğretilmesi oldukça mümkün olacaktı. Benzer şekilde Japonya tarafından fethedilen tüm ülkeler resmen Japonca konuşacaktı.


İsrail Devleti Hiç Var Olmayacaktı

Führer ’in büyük planı yalnızca Avrupa’da olanları değil, tüm Yahudileri yok etmekti. Çok uzaklara ulaşmak ve onları gezegenden sürgün etmek istiyordu. Bu plan gerçekleşmiş olsaydı açıkçası İsrail diye şey olmazdı. İtalya’nın Kuzey Afrika’yı sömürgeleştirmesi, Almanya’nın Avrupa’ya sahip olması ve Ortadoğu’da büyük bir varlığı ve Japonya’nın Doğu Asya’yı kontrol etmesi ile kimse Hitler’i İsrail’i yok etmekten alıkoyamayacaktı.

Almanya İkinci dünya savaşını kazansaydı, İsrail Devleti Hiç Var Olmayacaktı.

İlginizi Çekebilir! Grace and Frankie -İzleyecek Dizi Bulamayanlara Gelsin!


Nükleer Güç Almanya

Almanya’nın nükleer üstünlüğü 2. Dünya Savaşı’nda ele geçirememiş olmasının en önemli nedeni, tüm Yahudi bilim adamlarını görevden almaları ve Alman bilim adamlarının çoğunun da askere alınmış olmasıdır. Bütün bir Alman fizikçisi nesli tükendi. Bu gerileme dünya için iyi olsa da Nazilerin savaşı kaybetmelerine neden olmuştur. Savaştan önce Almanya, çok sayıda çığır açan keşifler yapmıştı. Acaba Atom bombasına sahip olsalardı şu an nasıl bir dünyada yaşıyor olurduk. ABD ve SSCB arasında yaşanmış olan Soğuk Savaş belki de Almanya ve ABD arasında yaşanırdı. Kim bilir belki de Amerika da var olmazdı.


İtalya’yı Hala Faşistler Yönetiyor Olacaktı

Hitler, İtalya’yı savaşın en zayıf halkası olarak görüyordu. Ortak tartışma: Almanya, İtalya’nın 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Kuzey Afrika’yı emperyalize etmesine ve dünyanın büyük bir bölümünü kendisi için yönetmesine izin verecek mi yoksa Hitler sonunda İtalya’yı kuşatmak ve onları bir tür kukla devlet haline mi getirmek isteyecekti? Her iki durumda da İtalya faşist bir devlet olarak sürdürecekti ömrünü.

Japonya ve Almanya gibi İtalya (özellikle Mussolini) genişlemeleri gerektiğini düşünüyorlardı. İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Mussolini İtalya’nın anayasasını çoktan yok saymıştı. Kendisi  İtalyan halkını beyin yıkamaya çalışmıştı. İtalyanlara onları güvende tuttuğuna ve özgür olduklarına ikna etmek için propaganda ve illüzyon kullanmayı severdi.

mussolini - hitler - almanya - italya

Bu Yazımızı da Okumalısınız! Fotoğraf Makinesinin İcadı ve Tarihteki İlk Fotoğraflar


Doğu Avrupa Halkı Köle Olacaktı

Hitler, Üstün Irk tanımını karşılamayan herkesin Avrupa’dan çıkarılmasının imkânsız olduğunu fark etmişti. Çözüm, geri kalan insanlara soykırım yapmak, sınır dışı etmek ve savaş yıllarının ardından köle haline getirmekti. 1. Dünya Savaşı’ndan önce, birçok Alman toprak genişletme jeopolitik hedefine sahipti. Naziler bu konsepti benimsedi ve onu yeni bir seviyeye taşıdı. Ancak tüm bu yeni araziler ekime ihtiyaç duyacaktır. Hitler’in fikri Slavları ve layık görmediği herkesi köleleştirmek ve çiftliklerde Alman halkını beslemek için onlara çalışmalarını sağlamaktı.

Ek olarak


Ayrıca The Man in the High Castle adlı yabancı diziyi izlemenizi ya da aynı isimli kitabını okumanızı tavsiye ederim. Yapılan dizi de kitaptan esinlenerek yapılmış bir dizi. Dizi de Alman ve Japonların ikinci dünya savaşını kazandığı bir dünya kurgulanmıştır. Diziye şu an Amazon Prime Video uygulamasından erişebilirsiniz. 

Bugün sizlere alternatif bir dünyanın kurgulamasını anlatmaya çalıştık. Bugün herkes için ortak kanaat Nazi Almanya’sının gaddar bir devlet oluşu. Başka bir gerçek de unutulmamalıdır ki, atom bombası atan bir devlet de en az soykırımcı faşist Almanya kadar suçludur. Bugün savaşı Almanya ve müttefikleri kazanmış olsaydı diğer devletlerin zalimliği bizlere empoze ediliyor olacaktı. Anlayacağınız, çivisi çıkmış bu dünyada kimse masum değil.

Eğer Yazımızı Beğendiyseniz, Sosyal Medya Hesaplarınızdan Yazımızı Paylaşarak, Bize Destek Olabilirsiniz

You May Also Like

More From Author

7Comments

Add yours

+ Leave a Comment