Çocuk Olmak Ne Demektir? Siz Çocuk Olabildiniz Mi?

çocuk olmak bu kadar zor mu?

Yazımızı Sesli Olarak Dinlemek İster Misiniz??

Belki de en doğru özeti Cezayir doğumlu Albert Camus yapmıştı; “17. yüzyıl matematiğin çağıydı; 18. yüzyıl doğa bilimlerinin, 19. yüzyıl ise biyolojinin. Bizimkisi, yani 20. yüzyıl korkunun çağıdır.” bu sözler savaşlar içerisinde fokurdayan dünyanın durumunu anlatmak adına sarf edilmişti. Yaşanan siyasi krizler, ekonomik adaletsizlikler, sosyal yozlaşma ve ahlaki değerlerin yok edilmesi, bize çok farklı bir çağı getirmiştir. Bugün bizler bir yanda açlık ve yoksulluktan kırılan öte yandan fazla kilolarından kurtulmak için milyonlar harcayan birbirine tamamen zıt yaşam koşullarına sahip insanların var olduğu bir dünyada yaşamaktayız. Yaşanan bütün krizler, hak ihlalleri, ahlaki yozlaşma ve yoksulluk ise en çok toplumların en savunmasız kesimi olan çocukları etkilemektedir. Sizce çocuk olmak ne demektir?

Henüz okumadıysanız sizi buraya bekleriz! Sinema Efektleri Nasıl Yapılıyor? Sinemanın Büyülü Dünyası

Gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda, kız çocukları daha ergenliğe girmeden evlenmek zorunda bırakılıyor. Dünya üzerinde 15-19 yaş aralığındaki her 5 kızdan 1’inin genç yaşta evlendirildiği, bu evlilikler sırasında başlık parası alındığı ve bu çocukların kocaları tarafından zarar gördüğü tespit edilmiştir.

 Bu bağlamda sebepleri farklı olsa da sonuçları çocukların mağduriyetine yol açan unsurların ele alındığı, 21. yüzyılın küreselleşen dünyasında ‘çocuk olmak’ kavramının ne demek olduğunu ve çocukların maruz kaldığı hak ihlallerini gözler önüne sermeyi amaçlamaktayız. Hepimizin gözleri önünde cereyan eden Suriye’deki iç savaş, Kafkasya halklarının maruz kaldığı Rus baskısı, Filistin halkının durumu, ABD’nin Afganistan ve Irak’taki işgalleri, içinde bulunduğumuz dönemde insanlığın şahit olduğu şiddetin örneklerinden yalnızca birkaçıdır. En önemli ahlaki değerlerin hiçe sayıldığı, ahlaksızlığın hak savunuculuğu olarak yansıtıldığı bir çağı teneffüs etmekteyiz.

Yazımızda Neler Var?

Erken Yaşta Evlenen de Çocuk

‘İçimde gözüm gibi baktığım minik kız.Şu üstündeki sarı takım ne güzel,ne güzel kısa saçların.Gözlerinde sadece çocuk olmanın saflığı,ilk vesikalığını çekiliyorsun bugün, heyecanlı mısın?

Erkek çocukları da aynı şekilde erken yaşta evlilik için zorlanıyor fakat kız çocuklarında görüldüğü kadar sık rastlanan bir durum değil bu.

‘Çocuk olmak…Her bayram cami önüne gelen eli balon dolu adamı gidene kadar izlemek,izlerken de heyecanlanmak aslında. Kaçırsa elinden balonları gökyüzü rengarenk olur mu merakı birazda.Ramazanlar,sahurlar ve iftarlar.Çocuk orucu tutmak,”oruçluyum” demenin gururu çocuk olmak.Ne bileyim belki de eve su taşımak için camideki tulumba başında beklerken verilen bir parça pidenin mutluluğuyla,her gün daha istekli gitmek su taşımaya.’

‘Çocuk olmak , şekil verilir bir hamur misali. Yumuşak, kötülüksüz, saflıkla yoğurulmuş. Gece caddeye bakan evin camından arabaları saymak mesela.  Çocuksun ya ,al işte oyun sana, kesik olan elektriğe aldırmadan…Bir oyuncak uğruna hasta olmak kimi zaman, kaynamış darının peşinden ağlamak.’

Hindistan’da kız çocuklarının %47’si 18 yaşından önce evleniyor. Üstelik bu oran karşılaşılan en yüksek oran değil, Popülasyonun büyüklüğü düşünülünce karşılaşılan en yüksek sayı.

‘Çocuk olmak bir arkadaş edinmek mesela,sadece yoldan geçerken “denk gelirsek,el sallayıp gülüştüğün”.Gecenin bir yarısı komşuların gülerek “nereye gidiyorsunuz?”sorusuna “park”cevabı vermek aslında.Evin sırtını sıvazlayan leylakların kokusu aslında,onu açtığında alıp öğretmene götürmenin heyecanı birazda.’

Erken Yaşta Çalışan da Çocuk

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre 18 yaşından küçük her birey çocuktur. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 2017 tahminlerine göre dünyada 5-17 yas arasında olan yaklaşık 218 milyon çocuk, ekonomik bir faaliyette çalıştı. Bunun 152 milyonu, çocuk gelişimine uygun olmayan işlerde çalıştı ve 73 milyonu  tehlikeli işlerde yer aldı. Maalesef dünyada her 10 çocuktan biri işçi.

‘Mavi önlük,dantel yaka,pembe okul çantası…Acele işe şeytan karışır dedikleri, dikiş atılan bir burun,kıvrandıran idrar yolu enfeksiyonu,kaybedilen pembe okul çantası.

çocuk ölümleri

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Dünyada çocuk işçilerin %70.9’u tarım, % 11.92’i sanayi ve % 17.2 hizmet sektöründe çalışıyor. Sanayide çalışan oran düşük olmasına rağmen, çocuklar en fazla riske sanayi işlerinde maruz kalıyor; bu alanda çalışan çocukların üçte biri tehlikeli işlerde çalışıyor. Çocuk olmak nedir öğrenemiyorlar.

Tek Suçları Çocuk Olmak mı?

Çocukluğum,uğurlayamadığım.Şimdiki aklımla düşününce gözlerimi dolduran,bazen yüreğimi yoran çocukluğum.Ne olursa olsun mutlu olduğum,sırtımı sıvazlayıp başımı okşayan çocukluğum.İyi ki vardın.İyi ki seni yaşadım.İçimde bir yerlerde minik cıvıl cıvıl bir kuş kanat çırpar adın her geçtiğinde.’

Bugün dünyadaki silahlı çatışmalardan en büyük zararı çocuklar görmekte, çatışma bölgelerindeki sivil kayıpların büyük çoğunluğunu çocuklar oluşturmaktadır. Devletler arasındaki politik çatışmalar, çeşitli terörist gruplar arasındaki çekişmeler, radikal algıların keskinleşmesinin bir ürünü olan savaşlar, çocukların yaralanmalarına, sakat kalmalarına hatta yaşamlarını yitirmelerine yol açmaktadır. Örneğin Soğuk Savaş sonunda 100.000’den fazla çocuğun hayatını kaybettiği, 2 milyondan daha fazlasının da kalıcı şekilde yaralandığı kaydedilmiştir.

‘Ben seni her andığımda bir sürü balon havalanır gökyüzüne.Bir tulumba sesi gelir kulağıma,darı kokusu burnumda.

İçimde gözüm gibi baktığım minik kız.Şu üstündeki sarı takım ne güzel,ne güzel kısa saçların.Gözlerinde sadece çocuk olmanın saflığı,ilk vesikalığını çekiliyorsun bugün, heyecanlı mısın?Biraz sağa,evet ,kafanı kaldır hafif,indir biraz,gülümse,çekiyorum,işte oldu.Zihnimde anılar hala hareket halinde,zaman fotoğraflarla dondu.’

Çocukların çalıştığı sektörler
Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Dünya Ekonomik Forumu verilerine göre kadınların ekonomiye katılımında Türkiye 153 ülkeden 136. sırada. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2019 yılında paylaştığı “İstatistiklerle Kadın” verileri ise erkeklerin istihdam oranını yüzde 65.6, kadınların istihdam oranını ise yüzde 28.9 olarak gösteriyor.

Bu yazının konusu hangi annenin ya da çocuğun yüreğinde kapanıyor? Biz de bir kapanış yazısı yazmıyoruz. Taa ki çocuklar nefes alana kadar.Taa ki çocuk olmak nedir, herkes öğrenene kadar…

çocuk olamak ne demek

You May Also Like

More From Author

10Comments

Add yours
 1. 1
  Yakup

  Çocuk olmak çok güzel o heyecanı yaşamak çok güzel ama kader bazen o güzel kalbi temiz yüreği kocaman olan çocuklar için hic güzel yazılı değil bu üzücü bir olay ama çocuk olmak çok güzel bir şey bir misket ile kumda oynarken dizine taş batmasının verdiği acıya rağmen çok güze keşke hep çocuk kalsaydık

  • 2
   Neşe Eraş

   hayat illaki önümüze farklı engeller çıkarıyor ,hepimizin hikayeleri farklı yazılıyor.Çocukluk güzel şey,bitmese daha güzel,teşekkkürler.

 2. 8
  Othniel

  L’application est assez fluide, et les articles aussi intéressant…Ce que je pourrais demander c’est simplement de continuer d’évoluer 😉

+ Leave a Comment