En Kaliteli Ve Anlamlı Mesajlar İçeren 7 Reklam

Televizyonlarda, gazetelerde, dergilerde ve sosyal medya hesaplarımızda karşılaştığımız reklamlar, pazarlamada önemli bir etkisi vardır. Reklam, bir ürünü/ hizmeti   tanıtmak ve tüketicide etki bırakmak amacıyla yapılır.  İyi bir reklamın ilgi çekici, şaşırtıcı, özgün ve yaratıcı olması gerekir. Bir reklamın akılda kalması için özgünlük şarttır. Bazı reklamlar verdiği duygularla markayı sahiplenmenizi ve reklamı tekrar tekrar izlemenizi de sağlayabilir. İşte sizler için derlediğim bende iz bırakan reklamlar;

anlamlı ve güzel reklamlar

1.Türk Hava Yolları; Hayal edince

Herkesin kendine göre hayalleri ve tutkuları vardır. Belki dünya çapında tanınmış bir markan olmasını, belki lüks bir spor arabaya sahip olmayı, belki de bir uçak görmek istersin. Ama ilk önce hayalini gerçekleştirebileceğine inanmalısın. Bunun için bazı adımlar atman gerekir.   Bazen umutsuzluğa düşebilirsin   ama   yeniden kalkıp, kendine inanınca hiç beklemediğin bir anda oluverir. Tıpkı bu reklamda olduğu gibi. Hayatımda gördüğüm en anlamlı ve bir o kadarda etkili bir reklam.

İlginizi Çekebilir! Her Biri Birbirinden Güzel Ve Anlamlı 6 Kısa Film

2.AUDİ‘den yaratıcı reklam

Reklamlar bir markayı tanıtmak ve pazarlamak içindir. Aynı zamanda firmalar arasında tatlı bir rekabet oluşturur. Bu tatlı rekabeti  en yaratıcı şekilde anlatan reklam şüphesiz Audi’nin bu reklamı diyebilirim. Reklamda bir arabadan ne istersiniz  diye sorulmuş. Eğer cevabınız  tasarım ise Alfa Romeo, eğer konfor ise Mercedes, sağlamlık ise Volvo, spor bir araba ise BMW’yi seçebilirsiniz demek istiyor. Peki bu özeliklerin ortak noktası nedir acaba??:)

 3.Telsim reklam

Telsim 1993 yılında Uzan ailesi tarafından kurulmuştur. Fakat  belirli gerekçelerle 1995 yılında kapatılmıştır. Her ne kadar kapatılmış olsa da bu reklamı akılarda kalacaktır.

4.Turkcell; Corc Emmi 🙂

Bir reklam ancak bu kadar samimiyet kokar. Ülkemizin en büyük telekomünikasyon şirketi  olan  Turkcell’ in yaptıklarını görünce gururlanmamak elde değil

İlginizi çekebilir: Kutsal Bilgelik Ayasofya Hakkında az bilinenler

5.BMW; marka savaşı açan reklam

BMW marka savaşlarında en sert  ve bir o kadar başarılı olanıdır. Afişin başında BMW, Audi’yi  Güney Afrika’nın  yılın arabası unvanını kazandığı için tebrik eder. Aynı yıl içinde BMW dünya çapında yılın arabası unvanını kazanır. Alt tarafta ise tebrik edenin dünya çapında yılın arabasından geldiğini iğneleyici bir tavırla  belirtir.

bmw ve audi reklam rekabeti

İlginizi çekebilir: Uzay hakkında hiç duymadığınız şaşırtıcı 10 bilgi için tıklayınız.

6. Koç Holding; Atatürk’ü gördüm

Her ne kadar bir reklam amacı gütmese de, yine de paylaşmak istedim. Atatürk’ ün “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir.”  sözünden ilham alarak hazırlanmıştır. İzlerken duygulanabilirsiniz. Tebrik edilesi bir çalışma olmuş.

7. Garanti Bankası; İçindeki çocuğu hiç kaybetmeyen babalara

Bu reklamı izlerken eminim ki siz de tatlı bir tebbesüm ile izlemişsinizdir. Çocularla olan iletişimin nasıl olması gerektiği güzel bir şekilde işlenmiş.Ama toplumumuzda sıkça kullanılan “çocukla, çocuk olma ” diye bir deyim vardır. Bu reklam, deyimi ezip geçmiş.

Bu Yazımızı Hala Okumadınız Mı? Nöropazarlama Nedir? Hangi Markalar Nasıl Kullanıyor?

Umarım buraya kadar keyif alarak okumuşsunuzdur. Eğer yazılarımı okurken keyif alıyorsanız ne mutlu bana.

Pazarlamadaki reklamın önemini anlatan güzel bir yazı okumanız tavsiye ederim:

https://www.kobivadisi.com/reklamin-onemi/

Eğer Yazımızı Beğendiyseniz, Sosyal Medya Hesaplarınızdan Yazımızı Paylaşarak, Bize Destek Olabilirsiniz.

Levent Çolakoğlu https://levtems.com

Ben Levent Çolakoğlu, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Makine Mühendisliği okuyorum. Sürekli gelişmeye ve değişime inanırım. Bu yüzden kendimi ömür boyu öğrenci olarak görüyorum. Sürdürülebilir malzeme, enerji ve iş modelleri konusunda kendimi geliştirdim. Kariyerime bu alanlarda devam etmeyi hedefliyorum. Aynı zamanda toplum ve çevre yararına olan çalışmalarda yer almayı ve olumlu etkiler bırakmayı hedefliyorum.

You May Also Like

More From Author

1 Comment

Add yours

+ Leave a Comment