Evrensel Anlamları ile Renkler Ve İnsan Üzerindeki Etkileri

Herkesin favori bir rengi ya da renkleri vardır. Saydam maddeler hariç her şey bir renge sahiptir. Öyle ki gözümüzü sıkıca kapattığımızda, yani hiçbir maddeyi görmediğimizde bile siyah renk belirir. Dünyada renklerle bu kadar iç içeyken, bu renklerin bize neler hissettirdiğini, psikolojimizi nasıl etkilediğini hiç düşünmüş müydünüz? Bu hafta bu konuyu ele almak istedim çünkü evlerimize kapandığımız bu dönemlerde herkes bir şeylerle uğraşmakta. Örnek verecek olursam oda düzenleme, resim yapma, eski şeyleri değerlendirme gibi bir çok faaliyetten söz edebiliriz. Tüm bunları yaparken de seçtiğimiz veya seçeceğimiz renklerin psikolojimiz üzerinde ne kadar büyük etkilerinin olduğunu sizler için anlatmaya çalıştım. Aynı zamanda renkler ve anlamlarını da inceledik. Haydi o zaman renkler ve insan üzerindeki etkilerine göz atalım.

renkler ve insan psikoloji üzerinde etkisi

Renkler Ve İnsan Üzerindeki Etkileri

Aslına her renk herkese aynı şeyi hissettirmez yani renkle ilgili duygularımız son derece kişiseldir, kendi deneyimimize ya da kültürümüze dayanır. Mesela beyaz renk bir çok batı ülkesinde saflığı ve masumiyeti temsil ederken, çoğu doğu ülkesinde bir yas sembolü olarak gösterilmektedir.

Fakat renklerin hissettirdiği şeyler kişisel olsa da bazı renklerin evrensel anlamları mevcuttur.

renklerin beyin üzerindeki etkisi

İlginizi Çekebilir! Hafıza Nedir? Hafızamız Nasıl Çalışır?

Görme işleminin asıl gerçekleştiği yer beyindir. Göz, görseli alarak sinirler aracılığıyla beyindeki görmeyle ilgili merkeze taşır. Beynimiz ile davranışımız arasında her zaman bir bağıntı vardır. Beynimizin uyarılması bizi mutlu, üzgün, endişeli, sinirli vb yapabilir. “Etrafımızdaki cisimleri nasıl görürüz?” sorusunun cevabına kısaca değindik. Renklerin anlamlarını incelemeye devam edelim.

Renk tayfının kırmızı alanındaki renkler, sıcak renkler olarak adlandırılır. Kırmızı bilindiği üzere sarı ve turuncunun karışımından elde edildiği için, bu renkler de sıcak renk grubuna girmektedir. Sıcak renkler, rahatlıktan düşmanlık ve öfkeye kadar birçok duyguyu hissettirebilir.

Mavi alandaki renkler ise soğuk renkler olarak adlandırılır. Mavi, mor ve yeşilin karışımıdır. Bu renklere de soğuk renkler denir. Soğuk renklerin bize hissettirdikleri ise genellikle sakinliktir. Fakat bazı durumlarda üzüntü ve endişe hissine kapılmamıza eden olabilir.

Gelin şimdi bu renklerin etkisini tek tek inceleyelim:

Renkler ve Renklerin Dünyası

SİYAH

Siyah genellikle tehdit ve kötülüğün sembolü olarak kullanılır fakat bir diğer anlamı ise güçtür. Pazarlama ve marka psikolojisinde cesaret, gizem, güç, lüks, ciddiyet gibi anlamlara gelmektedir. İnsan psikolojisinde siyah renk gizlilik göstergesidir. Ruh halimizi ve duygularımızı saklayabilme arzumuzu gösterir ve bu sayede bazı insanlar kendini daha iyi hisseder.

BEYAZ

Kültürlere göre bakacak olursak hemen hemen diğerleri gibi farklılık gösteren bir renktir. Beyaz rengine, Doğu ve Batı kültürlerinde karşıt anlamlar yüklenmiştir. Beyaz renk düşüncelerimizi, duygularımızı ve ruhumuzu temizlerken enerjimize güç katar. Kullanıldığı yere göre değişik anlamlar içerir. Örneğin bir diş hekiminin odasındaysanız, oda muhtemelen beyazdır bunun nedeni ortamın sterilliğini ve güvenilirliğini, psikolojimize aktarmak istemesindendir.

renkler ve renk karışımları

Bu Yazımızı Kaçırmış Olabilirsiniz! Altın Oran Nedir? Evrenin Matematiği Altın Oran

KIRMIZI

Kırmızı duygularımızı kışkırtan, sıcak renklerden olduğunu en çok belli eden bir renktir. Bunun yanı sıra zıtlığı en çok hissettiğimiz renk olarak kabul edilir. Kırmızı tutku ve sevginin yanında güç ve öfkeyi de barındırmaktadır. İnsanların dikkatini çekme özelliğiyle belirgin olduğu için çoğu trafik tabelasının ana rengi kırmızıdır. Ayrıca kırmızı rengin iştah açıcı özelliğinin olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle çoğu restoran tabelasını ya da iç mekanını kırmızı temalı olduğunu görürüz.

MAVİ

Gökyüzünün uçsuz bucaksız mavisi ya da okyanusun derin kısımlarından bize yansıttığı o koyu mavi, sakinlik ve dinginlik katar insan psikolojisine. Genellikle barışçıl ve güvenilir gibi anlamlara sahiptir. Fakat tüm bunlara rağmen soğuk renk olmasından kaynaklı üzüntü veya uzaklaşma duygularını da yaratabilir.

İştah kapatıcı bir özelliği olduğu söylenir, hatta öyle ki yemeğinizi yerken mavi bir tabak tercih etmeniz daha az yemenize neden olabilir.

SARI

Çoğu bilim adamının favori renginin sarı olduğu söylenmektedir. Sarı aklın ve arzuyu öne çıkaran bir renktir. Enerjik bir renk olduğu için metabolizmayı arttırdığı kanısına varılmıştır. Fakat koyu sarı kıskançlığı çağrıştırabilir.

Dediğimiz gibi renklerin tek bir anlamı yoktur. İnsanların kendi yapılarına göre özgülleşmişlerdir. Bundan dolayı bu yazıda en genel halini yansıtmaya çalışıyoruz.

renklerin evrensel anlamları

Bu Yazımızı da Okumalısınız! Microsoft’un Kurucusu Bill Gates’in Tuvalet Projesi Nedir?

MOR

Doğada görülen en nadir renklerden biri olan mor ilgi çekicidir. Kraliyet ve zenginliğin sembolü olarak gösterilir.Bunun nedeni eski zamanlarda mor renginin çok zor bulunması ve maliyetinin yüksek olmasından dolayı sadece kraliyetler ,o zamana göre halkın üst mertebesindeki insanlar (soylular) gibi kişilerin mor renkte kumaşlara sahip olmasıydı.

TURUNCU

Genellikle turuncu rengi parlak canlı mutlu bir renk olarak tanımlanır. Bazen bu parlaklık insanlara bunaltıcı gelebilir. İnsanlar bu rengi sevebilir ya da nefret edebilir.Yani sevgi ve nefret gibi iki ayrı uç noktaya temas edebilir. Aslına bakarsanız turuncunun evrensel bir etkisi yoktur. İnsanların onunla nasıl etkileşim kurduğuna göre anlamı değişir. Öreğin bir portakalı nasıl anımsarsınız? Eğer kış gecelerinde sevdiğiniz insanlarla hoş bir sohbetteyken yediğiniz aklınıza geliyorsa, turuncu renk sizin için sevilebilir bir renktir.

İlginizi Çekebilir! Dünya Tarihine Damga Vurmuş 8 Ünlü Tablo Ve Hikayeleri

Sonuç Olarak Renkler ;

Bu yazının en başında da vurguladığım gibi; renge verilen tepkiler kişiseldir fakat bazı renklerin anlamları ve üzerimizde yarattığı etkileri evrensel olabilmektedir. Geçmiş deneyimlerimiz, renkleri samimi bulma ya da nefret etme konusunda bizi etkileyen en temel unsurlardan biridir. Bu da akıllarımıza, kendimize soracağımız yeni bir soruyu getiriyor.”Neden benim en sevdiğim renk mor?” ya da ”Neden benim en sevdiğim renk …?” Bu sorunun cevabını vererek kendinizi bir adım daha keşfetmiş olacaksınız. Kendinizi keşfetmenize yardımcı olabildiysem ne mutlu bana!

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın!

Eğer Yazımızı Beğendiyseniz, Sosyal Medya Hesaplarınızdan Yazımızı Paylaşarak, Bize Destek Olabilirsiniz.

KAYNAKÇA

https://www.verywellmind.com/color-psychology-2795824

You May Also Like

More From Author

2Comments

Add yours

+ Leave a Comment