Fotoğraf Makinesinin İcadı ve Tarihteki İlk Fotoğraflar

 İnsanlar en eski zamanlardan bu yana etrafında gördükleri şekilleri zihinlerinde sonsuza denk hatırlamak için çizerek kalıcı hale getirmeye çalışmıştır. Doğayı, içinde bulundukları dünyayı kendi pencerelerinden yansıtmak için resim yapmaya başlamışlardır. Bu aslında bir iletişim şeklidir aynı zaman diliminde bulunmadıkları gelecek zamanın insanları ile olan bir iletişim. Biz şuan sahip olduğumuz geçmişe dair çoğu bilgiyi insanların dünyayı kendi karelerinden yansıtma merakına borçluyuz. İnsanın merakını çeken ve hayal dünyasını süsleyen diğer her şey gibi yansıtma ve kalıcı görüntü elde etme isteği de gelişmeye mecbur kalmıştır. İşte bu gelişim merakı da fotoğrafçılık  tarihi için domino etkisi yaratmıştır.Tarihte her şeyin ilki vardır ve her zaman ilkler ilgi çeker, hatırlanır. Peki fotoğrafçılık tarihindeki ilkler nelerdir? İlk fotoğraf makinesi, ilk fotoğraf, ilk selfie ve daha nicesi…

Fotoğraf nedir?

  Tek bir cümleyle anlatmak gerekirse  ışıkla çizmektir fotoğraf.  Kelime anlamı ise; Yunanca Photos ‘ışık’ ve Graphos ‘çizmek’ sözcüklerinin birleşmesinden oluşan ingilizce ‘Photography’ sözcüğünün karşılığıdır.Yansımaların oluşabilmesi ve gölgelerin ortaya çıkabilmesi için üç temel öğe gerekir:Nesne,yüzey ve belirleyici olarak ışık. Fotoğraf bu üç unsurun bir arada bulunması sonucu oluşan yansımaların fotoğraf makinesi yardımıyla kalıcı hale getirilmesiyle oluşur.

İlk Kalıcı Görüntü Ne Zaman Elde Edildi?

Zamanla insanlar fotoğraf tarihi için önemli gelişmelere imza attı.

8. yüzyılda Cabir İbni Hayyam gümüş nitratın güneş ışığının etkisiyle karardığını keşfetmiştir. En ilkel fotoğraf makinesi, önünde merceği olan, ışık geçirmez karanlık bir kutudur. Bu basit makine Rönesans döneminde bulunmuştur. Fotoğrafçılık tarihinde ilk kez MS 965-1030 yılları arasında yaşayan ünlü islam optik bilgini Basralı El-Hasan kullanmıştır.

1460-1472 Leon Battista Alberti ile Leonardo da Vinci de karanlık kutudan yararlanarak fotoğrafçılık tarihinde cisimlerin görüntülerini yansıtmayı başarmıştır.

1813 yılına geldiğimizde ise Joseph Nicephore Niepce ışıklı bir levha üzerinde kalıcı görüntüler elde etmeyi başarmıştır ve fotoğrafçılık tarihinde adını yazdıracak olan bir gelişmeye imza atmıştır. 1827 yılında bir yaz günü fotoğrafçılık tarihinde ilk fotoğrafı çekmiştir.

Fotoğrafların İlkleri Çekilen İlk Selfie’den İlk Dijital Fotoğrafa Kadar

Fotoğrafın tarihi gelişimi içerisinde ilk fotoğraf makinesi ve fotoğraflar oldukça dikkat çekicidir.

İlk Fotoğraf Makinesi

Dünyadaki ilk fotoğraf makinesi 1300 yılında objektifsiz “Camera Obscura” adıyla Araplar tarafından icat edilmiştir.

 Ancak bu çalışmanın pratik hale gelmesi için uzun bir zaman geçmesi gerekmiştir. 1550 yılında Nürnbergli Cardan, küp biçimindeki kameranın önündeki deliğe ufak bir cam küre yerleştirmiştir. 1795 yılından sonra Nicephore Niepce fotoğraf makinesi alanında çığır açarak 1826 yılında ilk kalıcı görüntüyü yakalamayı başarmıştır. Bu süreçte kabul edilen ilk fotoğraf makinesi ise:

tarihteki ilk fotoğraf makinesi

İlginizi Çekebilir! Altın Oran Nedir? Evrenin Matematiği Altın Oran

Dünyada Bilinen İlk Fotoğraf

Fotoğrafçılık tarihi bir güvercin yuvası ile başlamıştır.Kalıcı görüntüler elde etmeyi başaran emekli subay Joseph Nicepore Niepce’nin 1826’da çektiği dünyanın bilinen ilk fotoğrafında bir kulübenin çatısı üzerindeki güvercin yuvası görülür.Çektiği fotoğrafa güneş çizimi anlamına gelen HALİOGRAPH adını vermiştir.

Dünyadaki ilk foto

Dünyada Bilinen İlk İnsan Fotoğrafı

İlk insan fotoğrafı ise Fransız ressam ve kimyager Louis Jacques Mande Daguerre evinin penceresinden çektiği bu fotoğraftır. Sol alt köşedeki adam ilk insan fotoğrafının kahramanıdır.

  Temple Bulvarı’nın Louis Daguerre tarafından 1838’in sonlarında ya da 1839’un başlarında çekilen bu fotoğrafı, bir insana ait ilk fotoğraftır. Kalabalık bir sokağın fotoğrafı olmakla birlikte çekim süresi 10 dakikadan fazla olduğundan, trafiğin akışı fotoğrafta görünmek için fazla hızlı kalmıştır. Tek istisna, ayakkabılarını fotoğrafta görünecek kadar uzun süre cilalatan sol alt köşedeki adamdır.

insan tarafından  çekilen ilk fotoğraf

Bu Yazıyı Okudunuz Mu? Sanal Gerçeklik Nedir? Geleceğin Sanal Dünyası

Dünyanın ilk fotoğrafı:

Dünyanın ilk fotoğrafı ise 1968 yılında Apollo 8 tarafından görüntülenmiştir.

Dünya'nın ilk fotoğraf

İlk Renkli Fotoğraf

İlk renkli fotoğrafı ise İskoç fizikçi James Clerk Maxwell tarafından çekilmiştir. Fotoğrafçı siyah-beyaz fotoğrafı 3 ayrı filtreden geçirerek renkli kareye ulaşmıştır.

ilk renkli fotoğraf

İlginizi Çekebilir! Hitler’in Nazilerinden Süper Savaşçılar Yaratan İlaç: Pervitin

 Tarihteki İlk Selfie

  Tarihteki ilk selfie 1839 yılında Robert Cornelius tarafından çekilmiştir. Kendisi fotoğraf ve kimya ile uğraşan biriydi. Philedelphia’da ailesine ait bir dükkânın arka tarafında kendisini fotoğraflayarak bu ünvanı almıştır. Günümüzde bilinen ilk selfie kendisine ait olan bu fotoğraf olarak kabul görmüştür.

Dünyadaki ilk selfie fotoğraf

Ayın Çekilen İlk Fotoğrafı

John W. Draper tarafından 1840 yılında elde edilen ayın ilk fotoğrafı New York Üniversitesi gözlem evinde çekilmiştir.

Ay'ın bilinen ilk fotoğrafı

Bu Yazıyı Kaçırmış Olabilirsiniz! Grace and Frankie -İzleyecek Dizi Bulamayanlara Gelsin!

Güneşin İlk Fotoğrafı

Ay’ın ilk fotoğrafından 5 yıl sonra 1845 yılında Fransız fizikçi Louis Fizeau ve Leon Foucault tarafından çekilmiştir. Fotoğrafta Güneş lekelerini bile görebiliyoruz.

Güneş'in ilk fotoğrafı

Savaşın İlk Fotoğrafı

Gerçek bir savaşa ait tarihten ilk kare. Prusya birliklerinin sıra halinde ilerliyor.(1870)

Savaşın ilk fotoğrafı

İlk Hareketli Fotoğraf

 Eadweard Muybridge, atlar nasıl koşuyor sorusuna cevap bulabilmek için, 1872’de birden fazla kamera kullanarak yaş kolodyum adındaki bir teknikle dört nala koşan bir atın tüm hareketlerini kaydetmeyi başarmış. Sinemanın ilkel halini andıran bu fotoğraf ilk hareketli fotoğrafı olma özelliği taşıyor.

İlk Hareketli Fotoğraf

İlginizi Çekebilir! Pozitif Liderlik Nedir?“Önce Kendinin Lideri Ol”

İlk Kadın Portre Fotoğrafı

Dorothy Catherine Draper’e ait olan bu fotoğraf, 1839 yılında Amerika’da çekildi

İlk Kadın Portre Fotoğrafı

İlk National Geographic Vahşi Yaşam Fotoğrafı

National Geographic’te ilk yabani hayat fotoğrafı. 1906’da Amerikalı George Shiras 70 adet kareyi bir gecede çekti.

İlk National Geographic Vahşi Yaşam Fotoğrafı

Bu Yazıyı Okumalısınız! DOĞADAN İLHAM ALAN TEKNOLOJİLER

İlk Dijital Fotoğrafı

1950’lerin son döneminde, bir SAGE Yönetim Merkezi’ndeki bir IBM yazılımcısı tarafından yapılmış bir poster kızının dijital bir işlemesi.

İlk Dijital Fotoğraf:

William Henry Fox TALBOT. Botanikle ilgili ilk fotograflardan,1839.

  Günümüzde fotoğraf çekmek çok basit bir eylem haline gelmiştir.Sosyal medyanın da hayatımıza girmesi ile beraber gündelik hayatta yaptığımız çoğu şeyi kareler olduk. Artık güzel fotoğraflar çekebilmek için saatlerce fotoğraf makinesinin önünde beklememize de gerek yok üstelik. Bir saniye bile sürmeyecek hızda yaşadığımız anları anılara çevirebiliyoruz. Çok sevdiğim fotoğrafçı Ara Güler’inde dediği gibi;

“Sanat olmasına gerek yoktur fotoğrafın. Fotoğraf tarih olayıdır. Tarihi zapt ediyorsun. Bir makine ile tarihi durduruyorsun.”

Ara Güler

Sadece şimdiki zamana sahip olan biz insanlar için ne büyük şanstır bu. Güzel bir albümü olsun hepimizin evet evet şu eski usül albümlerden. Bir deneyim için geldiğimiz bu yaşamın sonuna yaklaştığıımızda elimize alıp karıştırdığımızda bizi en eski günlere götürecek olan bir albüm…

Kaynakça: Foto Life Akademi, Webtekno,

You May Also Like

More From Author

5Comments

Add yours

+ Leave a Comment