Grace and Frankie -İzleyecek Dizi Bulamayanlara Gelsin!

Grace and Frankie

Merhaba değerli okuyucularımız. internet sitemize yeni bir soluk getiriyoruz bugün. Artık dizi,film,kitap incelemeleriyle de karşınızda olacağız. Çıktığımız bu değerli yolculukta,kıyıda köşede kalmış, ilginizi çekebilecek türden eserleri inceleyip beğeninize sunacağız.Bu yolculuğa yalnız çıkmak istemiyorum ve desteğinizi bekliyorum.Keşif yolculuğum sürerken sizlerle izlediğim yapımların bir kısmını paylaşacağım. Türkiye’de çok da üzerine konuşmadığımız yapımlar seçmeye çalışarak kendi keşif yolculuğumu sizin için de bir keşfe dönüştürmeye çalışacağım.Öncelikle, bu  yazılar hiç bilinmeyenleri keşfetmeniz için hazırlanmış bir yazı dizisi olmayacaktır. Hatta bir kısmını çoktan keşfetmiş olabileceğiniz ama benim yeni tanıştığım yapımlar da sık sık karşınıza çıkabilir. Bu yolculuktaki ilk durağımız ise Grace and Frankie.

Netflix orjinal yapımlı diziler arasında yer alan Grace and Frankie, 8 Mayıs 2015 tarihinde izleyiciyle buluşmuştur. Toplamda 6 sezonluk 78 bölümden oluşan dizinin her bir bölümü ortalama 30 dakikadır. Üzgünüm ama 7. Sezonuyla yayın hayatına veda etmeyi düşünüyorlar.

Bence bu yazımız da ilginizi çekebilir! Netflix Nasıl Kuruldu? İşte Netflix’in Yükselişi!!

Karakterler;

  • Jane Fonda (Grace)
Jane Fonda
  • Lily Tomlin (Frankie)
Lily Tomlin
  • Sam Waterson (Sol)
Sam Waterson
  •   Martin Sheen (Robert)
Martin Sheen

Yaşlılık Belki de Sanıldığı Kadar Kötü Bir şey Değildir!

 Büyük Bir Jane Fonda Hayranıyım diyerek giriş yapmak istiyorum. Dünyanın en güzel kadınlarından birisin ve piyasanın kendisini sadece bununla tanımlamasını reddediyorsun.Hayran olunmayacak gibi değil. Yer aldığı yapımlar konusunda seçimleri zaten zekasını ön plana taşıyor. Başrolünde yer aldığı 1968 yapımı Barbarella, feminist sinemanın popüler kültürle buluştuğu en önemli filmlerden biri olmanın yanı sıra en sevdiğim filmlerden biridir. Bugün 81 yaşına gelmiş olan Fonda’nın yer aldığı bir dizinin, kendi öznel koşulları çerçevesinde aynı işi yapmaya devam etmesini ise her bakımdan olağanüstü buluyorum.

Benim için ön planda olan her ne kadar Fonda olsa da, Grace and Frankie daha nice önemli oyuncuyu kadrosunda bulunduruyor. Sinema ve televizyonun yaşlanma karşısındaki tahammülsüzlüğü hepimizin malumu.  Bundan ötürü orta yaşlı insanların temsil edilmesini dahi değerli bulmaya mahkum olduğumuz bir noktadayız. Bu dizide ise ana karakterlerin dizide 70’lerinde olup gerçek hayatta 80’li yaşlara daha yakın olmaları söz konusu. Bu durum hem yaşla ilgili yaklaşımlarımızı dönüştürürken hem de kariyerlerinin son yıllarında ana karakterler arasında yer almayı başaramayan muazzam oyuncuların bir araya gelmesini sağlamış durumda.

grace and frankie

Bakın burada ne var!Sinema Efektleri Nasıl Yapılıyor? Sinemanın Büyülü Dünyası

Göz Dolduran Bir Yıldızlar Geçidi! Grace and Frankie

Lilly Tomlin, Sam Waterston, Martin Sheen, Ernie Hudson, Tim Bagley, Peter Gallager, Marsha Mason gibi ana kadroda yer alan isimlerin yanı sıra Sam Elliott, Lisa Kudrow, Estelle Parsons, Swoozie Kurtz, Kenny Loggings gibi konuk oyuncularla da göz dolduran bir yıldızlar geçidiyle karşı karşıyayız.

Hollywood ve dünyanın geri kalanının yaşlanmama tutkusu, oyuncuların sürekli gereksiz yere bıçak altına yatıp kendi yaşlarında değilmiş gibi davranma çabalarıyla sonuçlanırken Grace and Frankie başlı başına güçlü bir manifesto.

Özellikle şu sıralar 30 dakikalık izlemesi kolay, komedi tonlu bir dizi arıyorsanız Grace and Frankie’ye bir şans verin derim.

grace and frankie

Kim Demiş Yaşlanınca Her şey Biter Diye!

Bu dizide yaşlılıkla mücadele eden tavır, güçlü bir LGBTİ temasıyla de desteklenmiş durumda. Üstelik 68 jenerasyonunun kendi tecrübelerinde bulunan, beyaz perdeye taşınılmasına zamanında izin verilmemiş pek çok önemli değeri bulabileceksiniz. Günümüzün buna izin veriyor olmasıyla o jenerasyonun bakışından bizlere önemli mesajlar veriliyor. Hepsinin yanında daha basit ama günümüz yapımlarında hâlâ çok yapılmayan bir şeyin peşinde Grace and Frankie. 70’li yaşlarında da insanların diğer herhangi bir yaşta olduğu kadar ilginç deneyimler edinmeyi sürdürebileceğini bizlere gösteriyor. Bir sonraki bölümü açma isteğini mütemadiyen bünyelerinizde uyandırarak hatırlatıyor. Friends, How I Met Your Mother, This is Us, Will & Grace, The Good Wife, The O.C., Gilmore Girls, The Modern Family gibi dizileri seven herkesin göz atmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Pazarlama dünyasının belli bir yaş üstünü göz ardı ederek ne kadar sağlam bir kitleyi es geçtiğini vurgulayan değerli bir yapım Grace and Frankie.

Biraz da İçeriye Girelim- Grace and Frankie

 Grace başarılı bir kozmetik şirketinin emekli patronu ve Frankie resim öğretmenliği yapan biraz tuhaf tipli hippi bir kadındır. İkilinin kocaları aynı avukatlık bürosunda iyi bir boşanma avukatı olarak çalışmaktadır. Tüm bunlara rağmen ikili hiçbir zaman arkadaşlık kurmayı başaramamıştır taki kocalarının çok büyük bir sırrı ortaya çıkana dek.. Telaşlanmayın içerikle ilgili daha fazla bilgi verme niyetim yok.

Dizi boyunca karakter gelişimlerine, ilişkilerin nasıl değiştiğine ve sağlamlaştığına dikkat etmenizi öneriyorum. Böylece karakterlerle bağ kurup empati yapabiliyorsunuz. Özellikle Jane Fonda ve Lily Tomlin, yüksek ve enerjik performanslarıyla beni çok etkiledi diyebilirim. 

 Belki de herkesin hayatına bir Sol lazım. Bir arkadaşımın “Yaşlılığında mutlu olmak istiyorsan mutlaka izlemesin!” tavsiyesine uyarak başlamıştım bu diziye. İki güçlü kadın hikayesiyle birlikte, bir o kadar da güçlü bir dostluk hikayesi görmüş oluyoruz.

Benim gibi, dizinin yayın hayatına başladığı 2015 yılından beri radarınıza girmemişse, diziyi izlenecekler listenize almanızı öneririm. Özellikle kendimizi daha 30’lara varamadan yaşlı hissettiren bir dünyada, hayatta yaşadığınız sürece hiçbir şey için geç kalınmadığını gösteren bir şaheser var karşımızda.

Eğer hala izlemediyseniz şimdi tam zamanı!

Bölümleri izlemek için ise ; Buraya Tıklayınız

You May Also Like

More From Author

3Comments

Add yours

+ Leave a Comment