Hastabaşı Monitörü Nedir? Kullanım Amacı Ve Çalışma Prensibi

HASTABAŞI MONİTÖRÜ

Hastabaşı monitörü… Hastanelerde yaygın olarak kullanılan Hastabaşı monitörü nedir? Ne işe yarar? Hangi ölçümler yapılır? Bu hafta sizlerle Hastabaşı monitörünü ele alacağız. Keyifli okumalar…

Medikal alan geliştikçe bu alan içinde önemli bir yere sahip olan Hastabaşı monitörleri de bu gelişime ayak uydurmuştur.

Kullanım Amacı;

Hastabaşı monitörü; hasta bakım ve takibinden devamlı EKG, kalp atımı, oksijen saturasyonu, basınç, ısı gibi parametreleri izlemenin önemli olduğu pek çok klinik durumlarda kullanılır. Anestetik ilaçların verilmesi sırasında EKG’nin devamlı izlenmesiyle operasyon masasındaki hastanın durumu hakkında bilgi sahibi olunur. EKG ve kalp atımının miyokard enfaktüsü geçirmiş hastada sürekli izlenmesi ile başlangıç krizini izleyen günlerde yaşamı tehdit edebilecek aritmiler erken fark edilerek ölüme yol açabilecek durumların önüne geçilebilir.

Hastabaşı monitör sistemleri, ameliyathaneler, yetişkin yoğun bakımları, bebek ve çocuk yoğun bakımları, hasta odaları gibi toplu medikal  işlemlerinde, toplu cerrahi işlemlerinde, operasyon odalarında, yoğun bakımlarında, pediatrik toplum işlemlerinde, solunum toplu işlemlerinde, özel işlem odalarında, kalp toplu işlemlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, doğum merkezlerinde, atletik yükleme testlerinde kullanılmaktadır. Hastabaşı monitörleri çeşitli sistemlerle birleştirilerek bir gözetmen tarafından rahatça izlenebilmesi için merkezî monitör sistemlerine bağlanır. Eğer hastalardan birinin parametre değerleri normalin dışına çıkarsa bu sistemler alarm vererek gözetmeni uyarır. Bu sistemlerin içinde  transmitter denilen insan vücudunda taşınabilen vericiler de vardır. Bunlar disposable (tek kullanımlık) elektrotlarla vücuttan algılanan işaretlerin transmitter aracılığıyla telemetrik sistemlerine iletilmektedir.

Hastabaşı monitöründe hasta girişi(bilgileri) elektronik olarak yapılabilir. Hastanın ad, soyadı, protokol dosya numarası, yaşı, boyu, kilosu gibi bilgiler yetkili-görevli kişiler tarafından girilir.

Hastabaşı monitörü

İlginizi çekebilir! Bakteri ve Virüsler; İnsan Gözünün Göremediği Varlıklar

Çalışma Mantığı;

Kalbin deri yüzeyinde oluşturduğu voltaj değerlerini ölçüp hastanın dolaşım ve solunum sistemindeki her türlü gelişmeyi grafiksel ve sayısal olarak gösteren bir cihazdır.

Elektrotlar hastanın pektoralindeki (göğüs) belli bölgelere takılırlar ve hastanın EKG’sinin (Elektrokardiyogram) monitöre ulaşmasını sağlar.

Ayrıca cihazın içinde bulunan kompresör NIBP ucuna takılan normal tansiyon aleti ile yapılan işlemleri gerçekleştirir.

NIBP ucu sayesinde hastanın tansiyonu, nabzı, kanındaki oksijen satürasyonu, solunum düzeyi ekrana yansır.

Hastabaşı monitörün avantajları: Asistol (düz çizgi), ventriküler fibrilasyon, bradikardi ve taşikardi durumlarında kullanıcı uyarılabilir.

Ölçülebilen tüm parametreler için alçak /yüksek basınç alarmları vardır.

Sesli ve görüntülü alarmı vardır.

Defibrilatör ve koterle beraber kullanılabilir.

Merkezi monitör sistemleri sayesinde onlarca hastabası monitör bir merkezden kontrol edilebilir.

Hastabaşı monitörün tek dezavantajı hastanın herhangi bir yalıtım hatası durumunda korunmak amacıyla metal yatakta yatırılamaz olmasıdır.

Cihazın arka tarafında Network probu(internet bağlantısı), Rezerve, Güç beslemesi, Topraklama terminali, Desteği tutturmak için delikler ve vida yuvaları bulunur.

Monitörün sağ tarafında TEMP probu soketi, NIBP probu soketi, SpO2 sensörü soketi, EKG kablosu soketi bulunur. İç bataryanın kapasitesi düşüktür.  Elektriksel güç olmadığında yani güç kablosu takılı olmadığında batarya seviyesi düştükçe ‘battery too low’ diye sesli alarm verir. Bataryada iz veya fiziksel sorun varsa değiştirimelidir.

Ölçümler :

NIBP (harici kan basıncı ölçümü*tansiyon) için hasta koluna takmak üzere manşon gereklidir. EKG ölçümleri için hasta vücuduna EKG elektrotlarının takılması,

Hastanın CO2’i vücuttan atma oranını görmek için CO2 sensörü,

Vücut ısısı ölçümü için ısı probu,

Kandaki oksijen saturasyonunu ölçmek için parmak probu, bunların bağlantı kablosu, konnektör ve hortumları gereklidir.

medikal cihazlar
med

İlginizi çekebilir! Sanal Gerçeklik Nedir? Geleceğin Sanal Dünyası

EKG / kalp atım hızı, ST segment analizi, Solunum sayısı, Sp02 (oksijen saturasyonu) ,  NIBP (Non-invaziv kan basıncı.), 2 Kanal IBP (invaziv kan basıncı), 2 Kanal sıcaklık

Cihaza ek olarak EtC02, Anestezik Ajan modülü , BIS  veya  Entropy modülü ve recorder (termal kaydedici) ünitesi de eklenebilir. Monitör, ekranında aynı anda en az 6 (altı) dalga formu görüntülenebilmelidir.

Hastabaşı monitör’lerin sesli ve görüntülü alarmları verme kriterleri şöyledir:

EKG dalgasında QRS dalgası en az 4 saniye algılanmaz(görülmez) ise “asistoli”;

6 saniye içindeki toplam kalp atım sayısı 5’ten az olursa “bradikardi”;

8 saniyeden daha kısa sürede 17 veya daha fazla kalp atımı olursa “taşikardi”;

Sesli alarmda hastaya acil müdahale edilmesi gerekir.

Hastabaşı monitör verileri hastanenin verilerine kaydedilir ve hasta hakkında önemli bilgileri taşır, ihtiyaç halinde yeni müdahaleler için kullanılabilir.

Emniyet ve iş sağlığı tedbiri her cihazda olduğu gibi Hastabaşı monitöründe de önemlidir. Elektriksel tehlikeye yol açmamak için cihaz hiçbir şekilde sıvı temizlik maddeleri ile temizlenmemelidir. Temizleme esnasından mutlaka cihazın AC güç kaynağı(elektriksel bağlantısı) ile olan bağlantısını kesilmelidir.

Bugün sizlere Hastabaşı Monitörü’nün ne olduğunu, kullanım amacı, çalışma mantığı ve hangi ölçümlerin yapıldığını anlatmaya çalıştım. Umarım severek okuduğunuz bilgilendirici bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Eğer Hastabaşı Monitörü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımızı Beğendiyseniz, Sosyal Medya Hesaplarınızdan Yazımızı Paylaşarak, Bize Destek Olabilirsiniz.

Kaynakça:

http://biyomedikalmuhendislik.com/hasta-basi-monitoru/
http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Hasta%20Ba%C5%9F%C4%B1%20Monit%C3%B6r%20Kurulumu.pdf

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours