Her Biri Birbirinden Güzel Ve Anlamlı 6 Kısa Film

Kısa filmler kısa süre içerisinde birçok şeyi ifade edebilen yapıtlardır. Anlatım biçimi, kurgusu, senaryosu ve çekim tekniğiyle yönetmenin kendisini kısa sürede anlatma, tanıtma biçimidir. Bu yazımızda kısa sürede kendini en iyi şekilde ifade edebilen, en etkili bir o kadar da anlamlı mesajlar içeren 6 kısa film yapıtlarını derledik. Keyifli dakikalar geçirmeniz dileğiyle…

En güzel ve etkili kısa film

Mutluluğa Tanık Olmak

Şimdi bir düşünelim bakalım. En son ne zaman birine iyilik yaptınız? Bir insanın hayatında melek oldunuz mu hiç? Kanayan bir yaraya parmak bastınız mı? Aç insanı gözünden anladınız da, ne zaman bölüştünüz bir sofrayı? Bütün çıkış noktaları kapanmış bir insanın kapısını çaldınız mı?
Hiç karşılıksız iyilik yaptınız mı?

İyilik bazen bir gülüştür, düşeni yerden kaldırmaktır ve hiçbir şekilde aç insanı geri çevirmemektir.
İyilik; sokaklarda dilenen çocuklara elinden geldiğince umut olmaktır. İyilik; Haksızlık yapan çakalın karşısına dikilmektir. İyilik; bazen cesaret ister ama en çok merhamet ister.

Bu kısa film bize iyiliği hiçbir karşılık beklemeden sadece içinden geldiği için yapmamının size ve başkalarına verdiği mutluluğu gözler önüne seriyor. Düşünsenize sizin yaptığınız küçük yardımlar ile bir kızın istikbalini şekilleniyor ya da kurumuş bir ağacı boşa akan su ile dev bir çınar olmasına katkıda bulunuyorsunuz. İçinizden geldiği için yapılan küçük görünen bazı davranışlar başkalarının hayatlarında büyük bir etki bırakabilir. İyilik yapmaya, mutluluklara şahit olmaya, sevmeye, sevilmeye devam edin. Dünya bu duygular ile güzel bir yer..

Mutluluk, Sahip Olmakla Değil, Farkında Olmakla Mümkündür.

İlginizi Çekebilir! Bilgisayar ve Mobil Oyunları Nasıl Yapılır? Oyunların Dünyası

Bu kısa film bize sahip olduklarımızın farkında olup, mutluluğu uzaklarda aramamız gerektiğini, sahip olduğumuz en büyük zenginliğin sağlığımız olduğunu anlatıyor.

Bazı anlarda bizler, daha fazlasına sahip olmamızı isteyen bir dünyada yaşamaktan ötürü, sahip olduklarımızın değerini bilemiyoruz. Çoğumuz, maddi şeylerden, ilişkilerimize ve fiziki görünüşümüze kadar sahip olamadığımız; bizim olmayan şeylere odaklanıyoruz.

Hayattan daima esaslı şeyler umuyor ve mucizeleri hayranlıkla arıyoruz. Bu arada hayatın bize, diğer insanların istediği ama sahip olmadığı nimetlerden zaten bol bol vermiş olduğunu atlıyoruz. İnsanlar, hayatta sahip olamadıkları şeyleri düşünmekten, hali hazırda sahip olduklarının keyfini çıkaramaz oldu. Peki ya sizler? Sahip olduğunuz şeylerin kıymetini idrak ediyor musunuz, yoksa hala çat kapı bir şeylerin gelmesini mi düşlüyorsunuz?

Zengin Olmak, Ne Kadarına Sahip Olduğuna Değil, Ne Kadarını Verebildiğinle Alakalıdır.

Aile yapısı içerisinde daima annelerin rolüne ve çocuk gelişimine etkisi vurgulansa da, bir o kadar önemli karakter de babadır. Bu kısa film bize peşin hükümlü davranmanın yanlış olduğunu vurgulamak istese de aslında can alıcı başka mesajlara da sahip olduğunu düşünüyorum.

Çocukken pek çok şey bizlere anlamsız ve sıkıcı gelebilir. Ebeveynlerimizi anlamak, onlarla gurur duymak ya da güzel ilişkilere sahip olmak, her çocuk için geçerli değildir. Unutulmaması gereken bir gerçek; o kişiler bizlerin dünyaya gelmesine vesile olan insanlar ve her ne olursa olsun koşulsuz bizi sevmeye devam ederler. Örneğin bu kısa film için konuşmak gerekirse; kim baba karakterinin oğlunu sevmediğini söyleyebilir? Ya da kim babanın kötü bir insan olduğunu söyleyebilir? Aksine oldukça yardımsever bir karakter yaratılmış. Her ne şekilde olursa olsun çocuğunu belirli bir yaşa kadar getirmiş ve bu çocuk ayakları yere sağlam basan bir birey haline gelmiş. Kendince kullandığı bazı yöntemlerle oğluna doyumsuz olmamak gerektiğini aşılamak istemiş ama bu davranış çocuğun psikolojik gelişiminde ters tepki yaratmış.

Yardımın ve yardımlaşmanın önemini vurgulayan bu kısa film bazı eleştirileri de hak etmiyor değil. Mesela çok yardımsever bir baba karakteri yaratılmak istenmiş fakat insan önce çevresindekilere yardımcı olmalı değil mi. İnsan madem bu kadar iyisin, kendi çocuğuna neden bu sevginin çeyreğini göstermedin demekten kendini alıkoyamıyor. Küçük yaşta bir çocuğun seni anlamasını beklemek, yıllarca gerçeği ondan saklamak kime fayda sağlamış?

Olan bence yine çocuğa olmuş. Yıllarca pişmanlık duygusuyla baş etmek zorunda kalacak. Kısa film  bir taraftan yardım etmenin ne çok insanın hayatını değiştirdiğini vurgulamış bir yandan da o yardımı evladından esirgeyen bir babanın, çocuğun psikolojisine verdiği zararlı etkileri gün yüzüne çıkarmış.

Küçük Bir İyilik, Sonsuz İyilik Dalgaları Yaratır

Bu Yazımızı Okudunuz Mu! Netflix Nasıl Kuruldu? İşte Netflix’in Yükselişi!!

Bu kısa film iyilik yapmanın ve insanları iyiliğe yöndermenin önemini vurguluyor aslında. İlk filmde olduğu gibi içten yapılan küçük görünen iyiliklerin bazı insanlarda örneğin filmdeki küçük kızdaki gibi büyük etki yaratacağını, insanların yardımseverlik gibi güzel tutumlu davranışlara sahip olmalarına öncülük etmesini de vurguluyor.

Irkçılık Ve Önyargı Konulu Kısa Film

Bir insanın dili, dini, mezhebi, rengi ne olursa olsun vicdanı olan her insana saygı duyulması gerektiğini, hiçbir insanın bir diğerinde daha üstün olmadığını kanısında olan insanlardanım. Bundan dolayıdır ki filmin ilk başında kızın adamın yanına oturmasını istemeyen anne ve babanın önyargı ve ırkçılık yapıp, en acısı kızlarına da bu kötü davranışlara aşılamasıdır. Sonda ne mi oldu yanına oturtmadıkları adam sayesinde kızları belki de hayat buldu. Her çocuğun eğitimi ilk aileden başlar. Çocukların iyi davranışlar özendirmeli, ırkçılık ve önyargı kavramlarını bu dünyadan silip atmalıyız.

Bu Derin Denizde Aşk Yolunun Aşinaları

İlginizi Çekebilir! Sinema Efektleri Nasıl Yapılıyor? Sinemanın Büyülü Dünyası

Biz insanlar her şeyin değerini sonradan anladığımız gibi sağlığımızın ya da sevdiklerimizin değerini de maalesef ki kaybettiğimiz zaman yada o duyguyla karşılaştığımız anda anlıyoruz. Halbu ki sevdiğimiz kişilere verdiğimiz değeri kaybetmeden hissetirmek en doğrusudur. Küçük şeyler için sevdiğimiz kişileri üzmek, bağırmak, çağırmak bir fayda sağlamadığı gibi sevdiğimiz kişileri kaybettikten sonra pişmanlık duygusundan başka hiçbir şey hissetirmeyecektir. Bu kısa filmin anlaattığı tam da bu aslında.

Bu kısa film aynı zamanda aile içi şiddetin çocuklar üzerindeki etkisini de vurgulamıştır. Umarım sevdiğiniz insanların kıymetini kaybetmeden anlarsınız.

Bu yazımda anlamlı mesajlar içeren bende iz bırakan en güzel kısa filmleri derleyip, sizler ile paylaştım. Sizinde beğendiğinizi ve gerekli mesajlar çıkardığınızı ümit ediyorum. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere… LEVTEMS

Eğer Yazımızı Beğendiyseniz, Sosyal Medya Hesaplarınızdan Yazımızı Paylaşarak, Bize Destek Olabilirsiniz.

Kaynakça: Emoji.com

Levent Çolakoğlu https://levtems.com

Ben Levent Çolakoğlu, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Makine Mühendisliği okuyorum. Sürekli gelişmeye ve değişime inanırım. Bu yüzden kendimi ömür boyu öğrenci olarak görüyorum. Sürdürülebilir malzeme, enerji ve iş modelleri konusunda kendimi geliştirdim. Kariyerime bu alanlarda devam etmeyi hedefliyorum. Aynı zamanda toplum ve çevre yararına olan çalışmalarda yer almayı ve olumlu etkiler bırakmayı hedefliyorum.

You May Also Like

More From Author

4Comments

Add yours

+ Leave a Comment