İskandinav Ülkeleri; Dünyanın En Mutlu Ülkeleri

İnsanlar teknolojinin gelişmesi ile birlikte doğadan giderek uzaklaşmaya başladı. Doğanın güzelliklerini giderek yok etmeye başladılar.Ama bu güzellikleri yok etmemiş , doğaya kafa tutmak yerine doğaya zarar vermeden doğa ile bir bütün olarak yaşayan ülkelerde bulunmakta elbette. Doğa ile birlikte mutluluk içerisinde, hatta tüm dünyayı kıskandıracak şekilde en mutlu ülkeleri arasında ilk 5’i oluşturan ülkeler. Bugün sizlerle Avrupa’nın en kuzeyinde eşsiz kültürleri, karakteristik coğrafi yapısı, doğası  ve mutlu yaşamları ile dikkat çeken İskandinav ülkelerine ufak bir yolculuğa çıkacağız.

İskandinav Ülkeleri

Avrupa’nın en kuzeyinde yer alan ülkelere ”İskandinav ülkeleri‘ denir. Bu ülkeler Danimarka, Finlandiya, İsveç, Norveç ve İzlanda’dır. Ülkelerin resmi dilleri farklı olsa da tarihi kültürleri ortaktır.

İskandinav Ülkeleri

1.Finlandiya; Eğitimde Çığır Açmış ülke

Finlandiya; Eğitimde Çığır Açmış ülke

İlginizi Çekebilir!İnsanlığın Ortak Mirası-Dünyanın Yeni 7 Harikası Nelerdir?

Resmi olarak Finlandiya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’daki Baltık Denizi kıyısında bir İskandinav Ülkesidir. Başkenti Helsinki’dir. Doğuda Rusya, kuzeyde Norveç ve batıda İsveç yer almaktadır.

Rus yazar Grigoriy Petrov’un da bir zamanlar burayı ziyaret etmesi sebebiyle ” Beyaz Zambaklar Ülkesi ” olarak tanımlanan Finlandiya, Avrupa’da en az nüfusa sahip ülkelerden biridir. Yaşam standartları ve nüfus yoğunluğu açısından dünyadaki en kaliteli ülkeler arasında sayabileceğimiz ülke, özellikle eğitim alanında çığır açmış bir ülkedir. Herkese ücretsiz ve eşit olarak verilen eğitimi sayesinde dünyada kendinden oldukça söz ettirmiştir.

Finlandiya’da ‘’gece yarısı güneşi’’, yani ‘’Midnight Sun’’görülmesi gereken muhteşem bir doğa olayıdır . Bu doğa olayı, Finlandiya’da yaz mevsimi yaşanırken 24 saat güneşin batmamasına neden olur ve özellikle Lapland bölgesinde iki aydan fazla sürebilir.

Finlandiya nasıl bir ülke?

Finlerin ilginç gelenek ve görenekleri bulunmaktadır. Bazı ilginç yarışmaları: Dünya Bataklık Futbolu Şampiyonası, Eş taşıma yarışması, Dünya Cep Telefonu Fırlatma Şampiyonası, Buzda Yüzme Etkinliği ve Fin Sauna Dünya Şampiyonası.

Finlerin sıra dışı bir mizah anlayışları var denilebilir.Finlandiya her yıl 13 Ekim’de talihsizlikler ve kötü haberler için Başarısızlık Günü kutluyor. Bunun amacı, bir nevi gerçekleşen olumsuzluklardan ders çıkarmaktır.

Finlandiya ‘’Bin Göller Ülkesi’’ olarak da bilinmektedir. Çünkü Finlandiya’da tamı tamına 187.888 göl bulunmaktadır. Buna ek olarak 179.888 adet de Fin adası bulunmaktadır.

Finlandiya hakkında bilgi

Kuzey ışıkları; diğer adıyla ‘’Aurora Borealis’’ Lapland bölgesinde özellikle mart ve eylül aylarında çıplak gözle seyredebilecek, muhteşem bir doğa olayıdır. Yılda 200’den fazla gecede görülebilen bu doğa olayı, mutlaka deneyimlenmelidir.

finlandiya kuzey ışıkları

İlginizi Çekebilir!Kuzey Işıkları Nedir? Nasıl Oluşur? Görsel Şölene Hazır Olun

2. Danimarka;Lego’nun Doğduğu Ülke

Danimarka; Lego’nun Doğduğu Ülke

İskandinav ülkelerinin en küçük ülkesi olarak bilinen ve dünyanın en yeşil ülkelerinden biri olan Danimarka, özellikle çevre konusundaki bireysel duyarlılığa sahip vatandaşlarıyla tüm dünyadan büyük ilgi görmekte olan bir ülkedir. Ülke aynı zamanda dünyanın en popüler oyuncak markalarından biri olan Lego’nun doğduğu yerdir.

Tüm bunların yanı sıra spor alanında da oldukça popüler olan ülke, sağlık hizmetlerinde de oldukça yüksek standartlara sahip olan ülkede, turistler bile acil bakımdan ücretsiz yararlanabilmektedir. Bu olanakların yanı sıra geniş ve muhteşem tasarımlara ev sahipliği yapan mimarisi ile de geçmişini kusursuz bir şekilde yansıtan ülke, müzeleri ve heykelleri ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarabilmiştir.

İskandinav ülkesi danimarka hakkında bilgi

Bu Yazımızda İlginizi Çekebilir! Uzun Yaşamın Sırrını Çözen Okinawa Sakinleri

Danimarkalılar, dünyada en çok bisiklet kullanan milletlerdendir. Başkent Kopenhag’da arabalardan daha fazla sayıda bisiklet olması, ülkenin muhteşem bisiklet altyapısı ile ilgilidir. Uzun bisiklet yolları halkın ana ulaşım aracı olarak bisiklet kullanmaları için oldukça elverişlidir. Her yıl bisiklet ağının genişletilmesi ve iyileştirilmesi sonucunda iki tekerlek üzerinde yakın şehirlere uzun yolculuklar en çok sevilen yerel eğlencelerden.

Danimarka’nın tarihinin en önemli dönemlerinden biri 8. yüzyılın sonundan 11. yüzyılın ortasına kadar olan Viking Çağı’ydı. Danimarka’nın dört bir yanındaki müzeler, korkunç savaşçılara ait ögeleri sergilenmektedir.

1843 yılında açılan Tivoli, 1583’te açılan Dyrehavsbakken’den sonra dünyanın en eski ikinci eğlence parkı olma özelliğine sahiptir. Görkemli yapılarıyla birçok seyahatseverin, Danimarka’ya gidince uğramadan dönmediği bir gözde eğlence merkezidir.

Danimarka Tivoli Eğlence Parkı

3. Norveç; Dünyanın En Güzel Fiyortlarına Ev Sahipliği Yapan Ülke

İskandinav ülkesi Norveç hakkında bilgi

Norveç resmi adıyla Norveç Krallığı Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav ülkesidir.

Norveç Avrupa ortalamasının üstünde yaşam standardına ve ekonomik gelişmişliğe sahip olduğu için Avrupa Birliği’ne girmek istememektedir. Zira, ülke kıyılarındaki petrol rezervlerinin zenginliği dünya ve Avrupa balıkçılık sektörünü elinde bulundurması ile tanınmaktadır.

Norveç’in en önemli sorunu azalan ve yaşlanan nüfus sorunudur. Ülkede yaşayan insanların sayısı beş milyon civarındadır ve işgücü eksikliği çekmektedir.

Dünyanın en mutlu ülkesi Norveç

İlginizi Çekebilir!Karavan Nedir? Huzuru Arayan İnsanların Yolculuğu

Özellikle son yılların gözde göç merkezlerinden biri haline gelen ülke “Dünya Mutluluk Raporu ” nda en üst sıralarda yer almasıyla da bilinmektedir. Sağlık, sosyal destek ve özgürlük gibi alanlarda kendinden oldukça söz ettiren ülkede suç oranları oldukça düşük olmakla birlikte güvenli yaşam koşulları da oldukça yüksektir.

Refah seviyesi ve yaşam standartları ile Avrupa Birliği seviyesinin de üstünde olan ülkenin başkenti Oslo’dur. Kuzey ışıkları, film ve müzik festivalleriyle her dönem ziyaret edebileceğiniz bu muhteşem ülkeye kış aylarında seyahat etmenin tadı başkadır. Ülkenin dağlarını, kanyonlarını, nehirlerini, kısacası doğal güzelliklerini keşfe çıkmak isteyenler için ise yaz mevsimi uygun olacaktır.

Norveç kuzey ışıkları

Gidenlerin görmesi gereken en güzel yerlerinden biriside Flam’dır. Flam, Oslo’dan el değmemiş nehirler, şelaleler ve ormanların süslediği bir rotada ilerleyen 370 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Norveç’in en derin fiyortlarından Sognefjord kıyısında küçük bir balıkçı köyü olan Flam, fiyortların eşsiz manzarasına karşı kurulmuştur. Flam’a Norveç’in efsanevi Flam Treni ile ulaşmanız da mümkündür. Dünyanın en dik rampasına çıkan tren yolculuğu ile, yaklaşık 225 metre yükseklikten dökülen Kjosfossen Şelalesi ve muazzam manzaralar eşliğinde rüya gibi bir yol izleyerek Flam’a ulaşılmaktadır.

Flam treni Norveç,  Kjosfossen Şelalesi

Bu Yazımızı Kaçırmış Olabilirsiniz! Dünya Tarihine Damga Vurmuş 8 Ünlü Tablo Ve Hikayeleri

Norveç fiyortları, Norveç’in sahip olduğu eşsiz doğal oluşumlardır. Dar, derin körfez anlamına gelen fiyortlar topağın çökmesi ya da deniz yüzeyinin yükselmesi sonucu dağlık kıyı bölgelerinde buzulların açtığı vadilerin su ile dolması ile oluşuyor. İsmini doğal liman anlamına gelen eski bir İskandinav kelimesinden alan fiyortlar, en çok Norveç, İskoçya, İzlanda, Grönland, Alaska, Güney Şili ve Yeni Zelenda kıyılarında bulunuyor. Ancak dünyanın en güzel fiyortları Norveç kıyılarında yer alıyor.

Denizin kara parçasının içine doğru girmesi ile oluşan fiyortların Norveç’te en ünlü ve en çok ziyaret edilenleri ise batı fiyortlarıdır. Büyüleyici güzellikteki bu oluşumlar ziyaretçilerin aklını başından alacak kadar güzeldir. Dünyanın en uzun fiyortu olan Sognefjord ve Unesco’nun Dünya Mirası listesine aldığı Naroyfjord; ülkenin batı sahillerinde bulunmaktadır.

Fiyortlar Norveç

4.İşveç; Kuzey’in Venediği

İskandinav ülkesi İsveç ülkesi hakkında bilgi

İsveç denince aklımıza ilk gelenler soğuk iklimi, Nobel ödülleri, Ikea ya da Volvo markalari ve yüksek yaşam standartlarıdır. Biraz daha araştırma yapanlarınızın aklına sosyal devlet oluşu ve beraberinde gelen kişisel, siyasal özgürlükler ve ülkenin sosyal refahı (mesela uzun ve ücretli doğum izinleri, ücretsiz eğitim ve sağlık hakkı, kadın, erkek ve LGBT birey eşitliği), şahane bisiklet yolları, gölleri ve muhteşem doğası gelir.

İskandinav ülkesi isveç nasıl ülke

İlginizi Çekebilir! Yaşanılacak En Güzel Ülke -Sanki Başka Bir Dünya: Küba

50 bin metrekare yüz ölçümü ve 9.8 milyon nüfusuyla İskandinav Yarımadası’nın en önemli parçalarından biri olan İsveç, batı ve kuzey yönünden Norveç, doğu yönünden ise Finlandiya ile komşudur. Tarihi milattan önce 12.000’li yıllara dayanan ve Taş, Tunç ve Demir Çağı’nı yaşayan bir İskandinav Ülkesidir.

Ekonomisi ve refah seviyesi ile de dünya üzerinde oldukça popüler olan ülke, özellikle çok kültürlü yapısı ve göçü teşvik eden yönüyle ön planda olan bir İskandinavya ülkesidir. Özellikle kış aylarında neredeyse -40 derecelere kadar düşen sıcaklığı ile kış tatili düşünenler için tam bir cennet olan ülke aynı zamanda bir çoğumuzun hayali olan kuzey ışıklarını izlemek için de muhteşem bir ortam sağlamaktadır.

İskandinav ülkeleri

Ülkedeki halkın %85’i kentlerde yaşamaktadır. İsveç, Ortaçağ’dan beri bağımsız ve tek bir ülkedir. Yarıdan fazlası ormanlarla kaplı, irili ufaklı yüz binden fazla göle sahiptir. Kuzey Kutup Çemberinin bile kuzeyinde bulunan Riksgransen ve Norrbatten’deki Abisko gibi ünlü kış sporları merkezleriyle çok sayıda yerli ve yabancı turist çeken İsveç’in en sık ziyaret edilen şehriyse yan yana yarımada ve adaların köprülerle birbirine bağlanmasından oluşuyor ve  ‘’kuzeyin Venedik’i’’ olarak adlandırılıyor

5.İzlanda;Buz Ülke

İskandinav buz ülkesi izlanda

Grönland’ın güneydoğusunda, Atlantik Okyanusu’nun kuzeyinde ve İskandinavya ile Büyük Britanya’nın kuzeybatısında yer alan bir ada ve Avrupa ülkesidir. Halkının yüzde 93’ü Norveçli ve Kelt soyundan, geri kalanı ise yabancılardan oluşan bir İskandinav ülkesidir. Özellikle doğal güzellikleri, hiç bir yerde eşi benzeri olmayan farklı yeryüzü şekilleri ile de oldukça dikkat çeken ülke, “Buz Ülke ” anlamına gelse de Gulf Stream sıcak su akıntısının etkisinde olduğundan ılıman bir iklime sahiptir.

Yılın farklı mevsimlerinde 24 saat boyunca gündüz ve gecenin yaşandığı ülkede nüfus yaklaşık 330 bin civarındadır. Dünyanın kişi başına milli geliri en yüksek ülkelerinden biri olan İzlanda’da konuşulan dil İzlandaca’dır.

İskandinav ülkesi izlanda kuzey ışıkları

İzlanda edebiyatı ve ortaçağ sangalarını içerir. İzlanda, diğer NATO üyelerinden daha küçük bir nüfusa sahip ve silahlı kuvvetleri olmayan tek üye devlettir. İzlanda Sahil Güvenlik görevlisi yetersiz donanıma sahiptir ve savunmadan sorumludur.

Söz konusu kadın erkek eşitliği olunca, birçok kaynağa göre İzlanda’dan iyisi yoktur. Konuyu tarihi boyutuyla ele alacak olursak, aslında bu noktaya nasıl geldiklerini anlamak çok da zor değildir.

İzlanda doğası

Bu Yazımızı da Okumalısınız! Her Biri Birbirinden Güzel Ve Anlamlı 6 Kısa Film

İzlanda’nın doğasını en iyi şekilde koruyan, muhafaza eden ve doğaya saygı duyan bireylerden oluşan bir ülkedir. Fakat tarım faliyetleri çok fazla yapılamadığı için ülke çapında yer yer konuyla ilgili sorunlar yaşanıyor. Özellikle volkanik toprakların tarıma elverişli olmaması durumu aslında ülke genelinde sebze ve meyve üretiminde problem yaşanmasına sebep oluyor.

Bugün sizlerle İskandinav ülkerine doğru bir yolculuğa çıktık. Hatta yeri geldi orda yaşayan insanlara imrendik. Yaşam standartları, muhteşem doğal güzellikleri bizi cezbetti. Umarım yazıyı beğenirsiniz.Sağlıcakla,mutlulukla kalın…

Eğer Yazımızı Beğendiyseniz, Sosyal Medya Hesaplarınızdan Yazımızı Paylaşarak, Bize Destek Olabilirsiniz

KAYNAKÇA

https://en.wikipedia.org/wiki/Scandinavia

You May Also Like

More From Author

5Comments

Add yours

+ Leave a Comment