Karavan Nedir? Huzuru Arayan İnsanların Yolculuğu

Günümüzde değişen şartlar insanların tatil algısı vs. ile karavan kavramına olan ilgi de giderek artış göstermektedir. Karavan sahibi olan çiftlerin açtığı sosyal medya hesapları da işin içine girince insanın hayal kurmaması, içinin gitmemesi de mümkün değil.

karavan nedir

Dünya büyük, dünya yaşlı, dünya hepimize yeter aslında. Âmâ an gelir yaşadığımız koca koca evler sanki bulduğu her köşede sıkıştırır bizi. Sokaklar daralır, insanlar bunaltır. Maviler, yeşiller çeker canımız ansızın. Bavullara sığdıramadıklarımız ellerimizden kollarımızdan taşar bazen, gözlerimizi kapatıp kurduğumuz hayaller ağır gelir, planlar işlemez, hayat da plan sevmez zaten.

Tam böyle zamanlarda, bir gidesim gelir benim de bazen. Keşfedilmeyen koylara, kimsenin görmediği maviliklere, bulutlarla sıkı fıkı olmaya. Gidesim gelir gelmesine de bir de tam böyle zamanlarda cebimden bir ses duyarım ‘hemşerim, buralar çok boş, sen nereye’.

Oralar boş da hayallerimiz dolu canım cebim. Yollar uzun, maviler güzel, bir karavanım bile var benim o uzun yollarda giden.

Sözlük Anlamıyla Karavan

isim, Fransızca caravane

Bir otomobilin arkasına takılan hem taşıt hem konut olarak kullanılan üstü kapalı araç.

Yani aslında diyor ki eviniz hep yanınızda. Zaten sevdikleriniz nerdeyse, siz nerde mutluysanız eviniz ordadır bana göre. Bir de buna akşam yemeği için istediğiniz manzarayı seçme hakkı eklenince tadından yenmiyor tabii ki.

karavan çeşitleri ve karavan fiyatları

İlginizi Çekebilir! Koleksiyon Nedir? Dünyadaki İlginç Koleksiyonlar

Kelime kökeni ‘kervan’dan gelmektedir. Uzun yıllar önce at arabalarıyla çekilen karavanlar toprak yollarda boy göstermiştir.

19.yüzyıl sonlarında, sirk çalışanlarının konaklaması için tasarlanmış; daha sonra Avrupalı çingeneler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra çekme karavanlar ve moto karavanlar yapılmıştır. Çekme karavanlar bir römork şeklinde karavanlardır. Türkiye’de çekme karavanlar 750 kg’dan hafif ve 750 kg’dan ağır olarak iki sınıfa ayrılıyor. Birinci grup karavanlar ruhsatsız, ikinci grup ise ruhsatlı olarak karayollarında kullanılabilir. Moto karavanlar kendi kendine hareket edebilen motorlu kamp taşıtlarıdır. Çeşitleri vardır:

  • Alkovenli karavan
  • Çekme Karavan
  • Camper karavan
  • Voyagerturk Karavanları
  • RV TURKEY
  • Yemek Karavanı

Siz de yaptığınız araştırmalarla insanları bilgilendirebilirsiniz!

İlk Karavanın Tarihi

İlk prototip karavanı 1919’da Birmingham’da kurulan Eccles adındaki şirketin sahibi olan Bill Riley tasarladı ve bu fikri hayata geçirdi. Önce bir motor Show fuarında yayınlandı. Daha sonra sergi yapıldı ve bu şekilde siparişler gelmeye başlandı. İlk siparişi Dowager Kontesi verdi ve sonrasında siparişlerde patlama oldu. Hal böyle olunca Eccles fabrikası kuruldu ve ilk 50 karavanı ürettiler. Tabi ki fiyat olarak oldukça yüksek fiyatlıydı. Tüm ülkede kamu reklamları yayınlanmaya başladı.

1922’de Eccles White City’de bir fuara katıldı ve kendini ispatladıktan sonra siparişler artmaya başladı. Talep yükselince fabrika yetersiz kaldı ve ek binalar yapılmaya başlandı. Bunun yanında farklı karavan modelleri de üretilmeye başlandı. Başarılar sayesinde karavancılık yayıldı. Bunun sonucunda Afrika ve Hindistan’a ihraç edilmeye başlandı ve yine o yıllarda 4 tekerlekli çeki demirli bir römork karavan üretmeye başladı.

karavan tarihi

Bu Yazıyı Okumalısınız! Yaşanılacak En Güzel Ülke -Sanki Başka Bir Dünya: Küba

1945 civarında patlak veren İkinci Dünya Savaş’ı sebebiyle bir durgunluk yaşandı. Ancak krizi fırsata çevirerek ordu için kullanışlı karavanlar geliştirdiler. Bu şekilde savaş döneminde de ayakta durdular.

Satışlar daha sonra tekrar arttı ve artışa devam etti. Eccles günümüz karavanlarının baş mimarı oldu ve satışlarına hala devam etmektedir. Bugüne kadar karavancılık alanında çeşitli ödüller de alan firmanın bu konuda en iyisi olduğu da aradan geçen 95 yıl içinde tescillenmiş oldu.

Karavan fiyatları istediğiniz karavan çeşidine, konforuna ve tasarımına göre değişmektedir.Sahibinden internet sitesinden ikinci el karavan fiyatlarına bakabilirsiniz. Seyahatiniz boyunca hem otelle vereceğiniz paradan tassaruf edebilirsiniz hem de istediğiniz zaman konaklayacağınız yerin manzarasını değiştirebileceğiniz bir araç karavan.

Belki bir gün yolda karavandan karavana selamlaşır, akşam yemeği için aynı manzaraya denk geliriz kim bilir…

Eğer Yazımızı Beğendiyseniz, Sosyal Medya Hesaplarınızdan Yazımızı Paylaşarak, Bize Destek Olabilirsiniz.

You May Also Like

More From Author

1 Comment

Add yours

+ Leave a Comment