Koleksiyon Nedir? Dünyadaki İlginç Koleksiyonlar

Koleksiyon, Fransızca *collection* kelimesinden dilimize geçmiştir. Sözlük anlamına ilerleyen paragraflarda da değineceğim yazımız bizleri güzel bir masal dinliyor edasıyla sararken çok güzel konulara da değinmemizi sağlayacak. Özellikle koleksiyonun anlamı ile ilgili net tanımların yanında dünyadaki ilginç koleksiyonlara da ışık tutacağız. Haydi gelin ‘koleksiyon nedir’ sorusunun cevabıyla başlayalım.

Sözlük Anlamıyla Koleksiyon Nedir?

Koleksiyon nedir? İlginç koleksiyonlar

İlginizi Çekebilir! Yaşanılacak En Güzel Ülke -Sanki Başka Bir Dünya: Küba

  1. Öğrenme, yarar sağlama veya zevk amacıyla bir araya getirilmiş ve özelliklerine göre sınıflara ayrılmış nesnelerin bütünü, derlem.
  2. Modaevlerinin giyimdeki yenilikleri tanıtmak için düzenlediği defilelerde gösterilen modellerin bütünü.

İki anlama geliyor koleksiyon kelimesi. Biz ilk anlamını ele alıyoruz bugün. Biraz geçmişin tozlu raflarına biraz da bugünün modernliğine kayıyor gözümüz değerlendirme yaparken. Naçizane fikrim ‘güzel insan biriktirebilsek’keşkesi dolaşıyor hep gönlümde. Ama biriktirilen pullar da güzel günlere, güzel insanlara götürüyor kişiyi ister istemez.

Hiç koleksiyonunu yaptığınız bir şey oldu mu? Ben hatırlıyorum da küçüktüm daha eski işe yaramaz evrakları ayırırken babam, üstündeki pulları kesip almıştım. Geçmişe saygım da sevgim de çok. Gönlümün bir köşesinde, bir zamanda varmış demek ki…

Hayatın İçinde Koleksiyonun Yeri

Çocuk psikologları ‘Koleksiyon Yaş’ından söz ederler. Çocuklar akla gelmedik şeyleri biriktirmeye başlar, yaşları gelince de bir yana bırakırlar. Aslında bana kalırsa yaptıkları şey, o anki merakları paha biçilemezdir. Bu yaşlarda büyüklerinden devraldıkları en önemli miras da genellikle o güne kadar yıllardır açılmadan saklanmış pul ve para koleksiyonlarıdır.

Tabi ki bu günümüzde sadece pul ve parayla kalmayıp farklı ve ilginç boyutlar kazanmıştır. Gezdiği farklı sahillerden topladığı kumların koleksiyonunu yapanlar, Monopoly koleksiyonu yapanlar, plak koleksiyonları, bozuk paraların üzerine akrilik boyayla çizilen resimler, oyun, yonca koleksiyonları ve daha niceleri…

Bazıları daha itibarlı, bazıları uluslararası profesyonel örgütlenmeleri besleyecek kadar pahalı, bazıları naif, bazıları yasal düzenlemelerin kapsamı içine giren her şeyin koleksiyonu yapılır. Posta idareleriyle, uluslararası müzayede ve dergilerle ilişkiyi gerektiren pulculuk, müze ve enstitü, vakıf uzman ve yayınlarını gerektiren antikacılık, en eski kurumlaşmış ve sahalarında bilim, sanatın gelişiminde etkili olmuş koleksiyoncu tutkularıdır.

Aslında daha anlamlı bakınca her şey bir miktar fısıldar size. Çünkü canlı ya da cansız her şeyin bir hikayesi vardır hayatta. Güzel anıların koleksiyonu, güzel insanların, güzel günlerin, şehirlerin ve belki de mutlulukların koleksiyonu…

Koleksiyonculuk geçmişin eteklerini çekiştirir sürekli. Biraz öksürtür geçmişin tozuyla. Koleksiyonculuk en gizemli toplumsal iletişim ve örgütlenme ağlarını da yaratmıştır. Kıskancı, teşhircisi, paylaşımcısı, ustası, tüccarı, kumarbazı, hırsızı ve hatta katiliyle koleksiyoncuların tutkusu kendi cemaatini ve argosunu kurar.

En İlginç Koleksiyon Türleri

KUSMUK TORBASI MÜZESİ

Böyle müzemi olurmuş demeyin çok garip müzeler mevcut dünyada. Dünyanın her yerinden toplanan 2000’den fazla uçakta kullanılan kusmuk torbalarının biriktirildiği müze.

KLOZET KAPAĞI KOLEKSİYONU

ilgin bir koleksiyon:: klozet koleksiyonu

Teksaslı sanatçı Barney Smith alışılmadık sanat anlayışıyla son 30 yıldır klozet kapaklarına yaptığı sanatsal çalışmalar ile koleksiyonunu 700 klozet kapağına ulaştırdı.

TRAFİK IŞIKLARI KOLEKSİYONU

TRAFİK IŞIKLARI KOLEKSİYONU

Bu Yazımızı Hala Okumadınız Mı! Türkiye’nin İlk Yerli Araba Macerası: ‘Devrim Arabaları’ Nedir?

Steve Salcedo’nun bu değişik tutkusu çocukluğunda başlamış. Trafik ışıklarına merak saran ve koleksiyonunu çocuklukta kurmaya başlayan Steve’in şimdilerde 350 antika trafik işareti içeren bir koleksiyonu var.

ÇİKOLATA KAĞIDI MÜZESİ

ÇİKOLATA KAĞIDI KOLEKSİYONU

Martin Mihal’in 1996’da dünyanın dört bir yanından topladığı çikolata kâğıdı adedi 674 idi. 10 yıl sonra koleksiyona eklenen yeni çikolata kağıtlarıyla 38579 sayısına ulaşmıştı. Sadece Almanya’dan 8700 çikolata kağıdına sahip olan koleksiyon dünyanın her ülkesinden bir çikolata kâğıdı barındırıyor.

DİŞ MACUNU KOLEKSİYONU

DİŞ MACUNU KOLEKSİYONU

İlginizi Çekebilir! Doğadaki Canlılar Dünyayı Nasıl Ve Ne Kadar Görür?

Val Kolpakov’un mesleğine göre çokta garip sayılmayacak bir koleksiyon. Mesleği diş doktorluğu olan Val’ın 2002’de başladığı bu hobi 1400 parça ile dünyanın en büyük diş macunu koleksiyonu konumunda.

Sonuç İtibarıyla

Koleksiyonculuğun ve antikacılığın son aşaması, tarih anlayışındaki demokratikleşmenin getirisiyle günlük yaşama ve kültür tarihine ait bilgi verici her türlü nesnenin kıymetinin anlaşılması, uzmanları ve meraklılarınca değerlendirilmeye, toplanmaya ve haklarında yayın yapılmaya başlanmasıdır. Müzecilik anlayışı da bu sayede yenilenmiştir.

Gündelik yaşamın geçici belgeleri olarak tanımlanan efemera, kitap, pul ve para dışındaki her çeşit kâğıdı kapsar ve bu bilinç ve ilginin gelişmesiyle, dükkân açılmasına varmış, Ephemera derneği kurulmuştur. 1930’lu yıllarda Osmanlı arşiv belgelerinin hurda kâğıt diye Bulgaristan’a satılabildiği hatırlanınca, bu gelişmeler sevindiricidir. Yine de meraklıları, hurdacı esnafının değerli kâğıdı, arşivlerinden lüzumsuz bulduklarını kâğıt yapılması için SEKA’ya gönderen yetkililerden daha iyi ayırt ettiğini biliyor.

Bugün sizlere koleksiyon hakkında bilgiler verdik. Keyifle okuyacağınız bir yazı olmuştur umarım. İyi günler…

Eğer Yazımızı Beğendiyseniz, Sosyal Medya Hesaplarınızdan Yazımızı Paylaşarak, Bize Destek Olabilirsiniz.

Kaynak;

https://onedio.com/haber/en-ilginc-ve-garip-koleksiyonlar-447688

You May Also Like

More From Author

2Comments

Add yours

+ Leave a Comment