Kültürün Ve Gastronominin Buluştuğu Bir Ülke: İtalya

Tarihi, kültürü ve mutfağı ile Dünyadaki en eşsiz ülkelerden birini İtalya’yı konuşacağız bugün. Zor bir salgın sürecinden geçtiğimiz bu dönemde, hepimiz evlerimizde herkesten ve herşeyden uzaktayız. Seyahat şu an bizim için en imkansız ama en özlem duyduğumuz hayallerden bir tanesi. Fakat Salgından sonra herşey normale döndüğünde bir sonraki rotanız İtalya olabilir. Peki neden İtalya? Hadi sizinle bi İtalya turuna çıkalım..

italya, roma, ülkeler
Abone Ol 

Önce Biraz Tarih

İtalya’nın güney kısımlarına 7. ve 8. yüzyıllarda Yunan sömürge şehirleri kurulmuş, Antik Roma başta küçük bir tarım köyüyken yavaş yavaş büyüyüp tüm Akdeniz’i çevreleyen muhteşem bir uygarlık halini almış. Yunan ve Roma kültürü birleşerek hukuk, devlet yönetimi, sanat ve felsefede bugünkü çağdaş Avrupa’nın temellerini attığı söylenir.

Çok uzun soluklu Roma İmparatorluğu devrinden sonra 20 ve 21.yüzyıllarda ilk defa tek bir ülke haline gelebilmiş olan İtalya, Birinci Dünya Savaşı’nda kendisine bulunulan vaatler yerine getirilmemiş ve kaybettiği binlerce askerinin yanı sıra ekonomisi çökmüştür.

Daha sonrasında Benito Mussolini kendi partisini kurup krala karşı ayaklanma başlatır kral, Mussolini ile anlaşma yoluna gider, bunu izleyen diğer yıllarda Mussolini diğer partileri kapatıp belirli özgürlükleri kısıtlar ve diktörlüğünü ilan eder. Başarısız sonuçlar ve ayaklanmalar sonucunda kaçmaya çalışırken bri grup partizan tarafından kurşuna dizilir.

İtalya Nerede?

Resmi adı ile İtalyan Cumhuriyeti Güney Avrupa’da yer alıyor.Kuzeyde Alpler bölgesinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya’yla kara sınırı var. Ülkenin büyük çoğunluğu bir çizmeyi andıran İtalya Yarımadası üzerinde olup yüz ölçümü 301.338 km’dir. Yıllık olarak ortalama 46 milyon turist ağırlıyor.Akdeniz’in en büyük iki adası olan Sicilya ve Sardunya( Yerel halk için sağlık iksiri yapan “cadılar” burada çok ünlü öyle ki kadınlardan kız çocuklarına gizli bir dil ile geçtiği söylenir ve buna inanılırmış.)İtalya’ya bağlı .

italya nerede, topuklu ayakabı italya

İlginizi Çekebilir! Yaşanılacak En Güzel Ülke -Sanki Başka Bir Dünya: Küba

Dünyanın En Küçük Ülkesi

İtalya içerisinde anklav(başka bir ülke toprağıyla tamamen çevrilmiş) iki devlet barındırıyor, San Marino ve Vatikan. Dünyanın hem yüzölçümü hem nüfus bakımından en küçük ve bağımsız olan devleti  Vatikan Hristiyanlığın en önemli merkezidir ve kendine ait tv kanalı, radyo istasyonu, para ve pulları, askerleri olan gece olunca tabiri caizse kapılarını kilitleyen bir şehir devletidir.

Yakarım Roma’yı Da Yakarım

Şarkıda böyle söylüyordu değil mi? Büyük Roma Yangını, 19 Temmuz 64’te başlayıp yaklaşık bir hafta sürer ve Başkent Roma’nın üçte ikisinin yanmasına neden olur. Son Roma İmparatoru olan Neron tarafından yakıldığı efsaneleri dolaşsa da o dönemde yaşamış ve yangını kaleme almış insanlar onun yardımlarını yazmışlar günümüzde hala yangının nasıl ve kim tarafından çıkarıldığı bilinmiyor.

Büyük Roma Yangını

Roma İtalya’nın Lazio bölgesinde bulunan Vatikan’ında içinde bulunduğu bu yüzden iki devlet başkenti sayıldığı bir şehirdir. Roma dünyada en çok seyahat edilen şehirlerin başında gelir. Başkent Roma yüzyıllar boyunca batı uygarlığının merkezi olmuştur. Roma’nın tersten okunuşu amor kelimesidir ve anlamı aşktır bu yüzden adında aşk saklıdır ve romantizmin başkentidir. İçerisinde bir sürü doğal güzellik barındırmasının yanı sıra Rönesans, Barok çağlarından kalan yapılar da çok ilgi görmektedir.

Kültürel Miras Deyince Akla Bu Ülke Gelir- İtalya

Neden gelmesin bir tarafta Pisa Kulesi bir tarafta 200den fazla müzesi bir tarafta meşhur Collessium…İtalya Unesco’nun 44 Dünya Kültür Mirasına ev sahipliği yapıyor bunlardan birkaçı Verona Şehri, Roma tarihi merkezi,Venedik ve Venedik Lagünü buraya yazamayacağımız kadar çok ve Unesco’nun en fazla kültürel mirasını barındıran ülke…

İtalya kültürü ve tarihi

Bu Yazımızı Okumalısınız!! Gizemlerin ve Yasakların Ülkesi; Kuzey Kore Nasıl Bir Ülkedir?

Avrupa’nın tarihine ve kültürel mirasına etkisinin çok olduğu söylenir  nedeni ise birçok köklü devlete ev sahipliği yapmasıdır. Hepimiz meşhur Pisa Kulesi’ni biliriz, kule yapıldığı tarihten bugüne güneye doğru eğilmekteydi, bunun sebebi temeldeki yumuşak zemindeki bir çökmedir. Günümüzde, kulenin tepesinden güney yönünde aşağı sarkıtılan bir çekül 4,3 metre açığa inmektedir. Ancak yapının ağırlık merkezinin izdüşümü kendi temel dairesinin içinde kaldığı için kule devrilmemekteydi.

Bulunduğu zemindeki çökme nedeniyle yıkılma aşamasına gelen İtalya’nın ünlü Pisa Kulesi, 20 milyon sterlinlik projeyle kurtarıldı. Birkaç yıl içinde yıkılacağı uyarısında bulunulan kule, proje kapsamında yapılan 45 cm’lik bir düzleştirme çalışmasıyla eski haline getirildi..

Tarihe Tanıklık Etmek Sizi Hasta Edebilir: Stendhal Sendromu

Dikkat edin azımsanamayacak kadar hem kültürel hem doğal miras barındıran ülkede stendhal sendromuna yakalanabilirsiniz. Hastalık adını Fransız yazar Stendhal’dan alıyor. 19.yüzyılda yaşamış olan Fransız yazar 1917 yılında Floransa’ya gelir, Michelangelo, Galileo, Machiavelli, Foscolo, Gentile gibi önemli İtalyanların mezarının bulunduğu Santa Croce Bazilikası’nı gören yazar anlatılması güç bir duygu yoğunluğu hissettiğini kaleme alır.

19.yüzyıldan itibaren buna benzer başı dönen, bayılan insanlar kayıt edilmiş fakat hastalık İtalyan psikiyatr Graziella Magherini’nin 100’den fazla ziyaretçiyi gözlemlemesi ve tanı koymasından sonra isimlendirilmiştir. Ne dersiniz biz de bir gün bu sendroma yakalanır mıyız?

Dünyanın Her Tarafından Bilinen Ve Sevilen Mutfak

İtalya demişken mutfağına değinmeden olmaz bu mutfağın zenginliği, bölgesel çeşitliliğin fazla olmasından ve çok farklı tatları içerisinde bulundurmasından gelmektedir, az çok tanıyoruz aslında makarna,pizza,cappucino,parmesan,mozarella ,tiramisu…

italya yemekleri, gastronomisi

İlginizi Çekebilir! Mardin : Güneydoğu Anadolu’nun Kadim Şehri

Yoksul İtalyan ailelerin vazgeçilmez lezzeti olarak tüketilmeye başlanmış olan pizzanın ilk olarak dünyaca üne kavuşması 1889 yılında, İngiltere kraliçesi Margherita’nın mozzarella, domates, fesleğen ve incecik hamurla hazırlanmış pizzayı tatması ile başlar. Mutfak kültürünün tarihi M.Ö 4.yüzyıla kadar uzanan  Etrüsk, Antik Yunan, Antik Roma, Yahudi ve Arap mutfaklarının etkisiyle yemek kültürü oluşmuştur. Şarap ve peynir kültürü İtalyanlar için oldukça önemli aynı zamanda kısa ve çabuk hazırlanan yemekleri tercih eden aşçılar kulandıkları malzemenin kaliteli olmasına çok dikkat eder ve bununla övünürler.

Zeytin yağ, fesleğen, balsamic sos vazgeçilmezleridir. İtalya’da yemek faslının uzun sürdüğü görülür sebebi ise açlıklarını gidermek için değil dostlar ve aile ile zaman geçirmek, sohbet etmek asıl amaçlı olduğu da belirtilir.

Bu yazımızda İtalya’nın kültürünü, tarihini, kültürel miraslarını ve mutfağını yani kısaca “İtalya nasıl bir ülkedir?” sorusunu cevapladık. Umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere…

Eğer İtalya Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımızı Beğendiyseniz, Sosyal Medya Hesaplarınızdan Yazımızı Paylaşarak, Bize Destek Olabilirsiniz.

Kaynakça:

Gezimanya

Gastromanya

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours