Küresel Bir Elektrik Kesintisi Nasıl Yaşanabilir?

 Dünya üzerinde belli zamanlarda hep bir ağızdan aynı sesler çıkmaya başlayınca beni bir korku sarıyor. Şu sıralar da böyle bir durumu gözlemlemekteyim. Araştırmacılar bir süredir elektrik kesintisi hakkında ürpertici açıklamalar yapıyorlar. Bu açıklamalar resmen birer uyarı niteliğinde! Biz de bugün ”Olası bir büyük elektrik kesintisinde neler yaşanır? ” ve ”Ne kadar hazırız?” sorularına yanıt arayacağız.

Göz atmak isteyebilirsiniz! Paranın Geleceği ve Kripto Para ile İlgili Merak Edilenler

Karanlık Bir Gezegende Yaşayabiliriz!

Bilim insanları Güneş üzerinde açıklayamadıkları bir hareketlilik meydana geldiğinden bahsediyorlar. Güneş’in sessiz bir dönemde olması gerekirken aniden başlayan hareketlenmesine anlam veremiyorlar ve oldukça şaşkınlar. Gerçi pek de şaşırmamak gerekir. Sonuçta 2020 yılındayız…

Peki bu ne anlama geliyor? 1859 yılının benzeri bir durumun gerçekleşmesi halinde karanlık bir çağa girer miyiz? Gelin birlikte bu sorulara cevaplar arayalım.

2020 yılı bildiğiniz üzere çeşitli felaketleri de beraberinde getirdi. Hala birçok sorunla mücadele eden dünyamız bir sıkıntıyla daha karşı karşıya gibi görünüyor. Söz konusu Güneş Fırtınası ve akabinde yaşanacak dünya çapındaki elektrik kesintisi bizi daha büyük bir problemle baş başa bırakıyor. Çünkü olası bir kötü senaryoda sadece elektrik kesintisi değil , kullandığımız tüm elektrikli aletlerin yok olması söz konu olacaktır. Yaklaşık 100-150 senede bir dünyada bu tür fırtınalar gerçekleşiyor ve sonuncusu da 1859 yılında meydana geldi.

küresel elektrik kesintisi

İlginizi Çekebilir! Koronavirüs Mutasyonu Nedir? Mutasyon Aşıları Etkiler Mi?

O zaman kullanılan tek elektrikli alet telgraf idi. Tahmin edeceğiniz üzere tüm telgraflar kullanılamaz hale geldi. Günümüzde böyle bir felaket yaşanırsa, çok daha fazla etkileneceğimizi söylemek abartı olmayacaktır.

Geçmişte Ne Oldu?

1 Eylül 1859’da kuzey ışıklarının tüm dünyada görülebildiğini hayal edin. İşte böylesine etkili bir güneş fırtınası yaşandı o gün ve tüm gece aydınlandı. Tüm dünya insanı böyle bir görsel şölene tanıklık etti ve bu tek iyi tarafı denebilir. Akabinde tüm telgraflar kullanılamaz hale geldi. O dönemde insan ırkı elektriği hayatının merkezine koymadığı için çok da büyük bir sıkıntı yaşadığı söylenemez. 1859 yılında meydana gelen bu olayı yine yaşarsak uzmanlara göre sanılandan daha büyük sıkıntılar bizi bekliyor olacak! Ne zaman gerçekleşeceği henüz belirlenemeyen ama bir gün mutlaka yaşanacağı bilinen Süper Fırtına meydana geldiğinde ne olacağını bir hayal edelim…

Farz edelim ki bu durum gerçekleşti ve elektrikli aletler bozuldu. Bir anda 200 yıl geriye döneceğiz ve teknoloji üzerine kurulu olan hayatımız tepetaklak bir hale gelecektir. Aranızda ‘’ Ne olacak yani yakarız mumlarımızı, ekeriz sebzemizi meyvemizi.’’ diye düşünenler varsa bu düşünceden uzaklaşmasını rica ediyoruz. Keşke o kadar basit olsaydı… Maalesef o eski dünyada yaşamıyoruz. Hayatımızın teknoloji üzerine kurulu olduğunu vereceğim örnekler ile daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

elektrik kesintisi nasıl yaşanır

Elektrik kesintisi hakkında şahane bir dizi önerim var! Eğer hala izlemediyseniz bir göz atabilirsiniz. https://tr.wikipedia.org/wiki/Revolution_(dizi)

Sabah Uyandık ve Elektrik Yok!

İlk başta çok önemsenmeyeceğini düşünüyorum. Tabii telefonumuzu geceden şarj ettiysek… İşe gitmek için hazırlanıyoruz ve yola çıkıyoruz. Eğer çok katlı bir binada oturuyorsanız spor yapma vakti! Asansörler çalışmadığı için merdivenleri kullanmamız gerekecektir. Binadan çıktığımız gibi bir karışıklık ile karşılaşmamız pek de sürpriz olmayacaktır. O da ne! Araçların hiçbiri hareket etmiyor. Trafik lambaları da çalışmıyor ve insanlar yoğun bir stres altındalar. Kasalar çalışmadığı için marketler herhangi bir ürün satamıyorlar. Araçlar çalışmadığı için işinize gidemiyorsunuz ve eve geri dönüyorsunuz. Kimseyle iletişim kuramıyorsunuz çünkü elektrik hala yok. Çaresiz elektriğin gelmesini bekliyorsunuz.

Televizyon, telefon, bilgisayar… Hiçbiri yok. Birkaç gün içerisinde buzdolabı çalışmadığı için yiyecekleriniz bozulmaya başlıyor. Daha da kötüsü marketlerdeki yiyecekler de bozuluyor ve kargaşa yerini yağmalamalara bırakıyor. Böyle bir durumda kıtlıkla karşılaşılmaması beklenemez. Evet kırsal alanda yaşayıp, besinini kendi üreten insanlar için durum, metropollerde yaşayanlar kadar vahim değil. Ne yazık ki nüfusumuz o kadar çok ki herkesin kırsal alana gitmesiyle çözülebilecek bir sorundan bahsedemiyoruz.

Başta BBC olmak üzere haber platformlarının sıklıkla pompalamaya başladığı ‘’güneşteki 100 yılda bir görülen patlamaların kapıda’’ olduğu gerçeğiyle yüzleşsek bizim için daha iyi olacaktır.

levtems- elektrik kesinti

Hala okumadınız mı? Sinema Efektleri Nasıl Yapılıyor? Sinemanın Büyülü Dünyası

Olası Bir Elektrik Kesintisi -İnsan Eli Olabilir Mi?

Maalesef, bizi teknolojiden mahrum bırakıp karanlığa sürükleyecek olan sadece güneş fırtınaları değil gibi gözüküyor. Bazı ülkelerin elinde insanlığı tehdit eden çok tehlikeli bir silah var. EMP(Elektromanyetik silah).Dünya üzerinde 4 ülke şuan bu teknolojiye sahiptir. İnanılmaz sonuçlar doğurabilme yeteneğine sahip bu cihaz özellikle Çin’in Amerika’ya karşı en büyük kozlarından biridir. Tek bir EMP hedefine ulaşması sonucu ABD’nin tamamını elektriksiz bırakabilme özelliğine sahiptir. Üstelik bu cihazın yeryüzüne temas etmesine gerek yok , yerden 400 km yüksekte infilak ediyor ve yaydığı elektromanyetik darbeler çok büyük bir alana yayılıyor. Sonrasında ise tüm elektronik cihazlar kullanılamaz hale geliyor. CNN’de yapılan habere göre böyle bir durumda ABD’nin yüzde doksanı bir yıl içinde hayatını kaybedebilir.

Elektrik Kesintisi Olabilir Kendimizi Hazırlamalıyız

Yaşanacak elektrik kesintisi insan eliyle mi olur yoksa doğal yollardan mı gerçekleşir bilinmez. Her iki durumda da çok büyük sorunlarla karşılaşacağımız aşikar durumdadır.

 Günlük hayatın koşuşturması içerisinde neyin asıl sorunumuz olduğunu, önceliklerimizi unutuyoruz ki bu çok normal bir durum. Yine de her zaman, her şeye hazırlıklı olmalı ve atacağımız adımları bu doğrultuda atmalıyız.

You May Also Like

More From Author

7Comments

Add yours
 1. 1
  Gs_ispanyol

  Severek takip ettiğim bu sayfada haberi okuduktan sonra araştırma yapmak zorunda kaldım ve böyle bir durumun olma ihtimali yok ve bu haber yüzünden ufakta olsa bir telaşa kapıldım bu pandemi sürecinde bu tarz kaos yaratacak haberleri lütfen biraz araştırarak yazın.

  • 2
   İsmail Alptug Benli

   Öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederiz. Biz yazdığımız her yazıyı derin araştırmalar sonucunda yazıyoruz. Bu konuda oldukça araştırmacı olduğumuza inanabilirsiniz. Biz yazımızda güneşteki olası aksiyonların meydana getirebileceği olasılıklardan bahsettik ve bunu da bilimsel argümanlara dayandırarak yaptık. Aslında siz ”böyle bir durumun olma ihtimali yok” diyerek olasılıklardan bahsettiğimiz yazımızı dikkatli bir şekilde okumadığınızı gösteriyorsunuz. Sizden yazımızı daha dikkatlice okumanızı ve araştırdığınız kaynakların güvenirliğini sorgulamanızı rica ediyorum. Bilimle kalın.

+ Leave a Comment