Kuzey Işıkları Nedir? Nasıl Oluşur? Görsel Şölene Hazır Olun

Ortamın soğukluğunu manzarası ile sıcaklık ve eşsizlik katan Kuzey Işıkları, onaylanmış ve herkes tarafından hayali kurulan bir doğa olayıdır.  ‘Aurora Borealis ‘ denilince aklımıza Kuzey Işıkları gelmelidir. Güney kutbunda oluşan muazzam manzaranın adı ise; ‘Aurora Australis ‘ denilmektedir. Aynı zamanda bu ışıklara Kutup Işıkları da denilmektedir. Evrenin bize sunduğu mükemmel ötesi bu manzaranın oluşumunu, nerede, ne zaman ve nasıl meydana geldiğini anlatmaya koyulalım.

Kuzey Işıkları nedir? Nasıl oluşur?

Kuzey Işıkları Nasıl Oluşur?

Güneş sadece bizi aydınlatmak ve ısıtmak dışında muazzam olaylara sebebiyet sağlıyor. Güneşten gelen yüklü parçacıkların, Dünyanın çevresinde bulunan manyetik alanda etkileşime girmesi sonucu bir reaksiyon meydana gelir. Dünyanın atmosferinde oksijen ve azot gazlarıyla çarpışırlar. Çarpışan moleküller normal enerji düzeyine dönerken foton yayarlar. Yayılan bu fotonlar ışık gösterisi sergilerler. Kuzey Işıklarının mükemmel manzarasının, aslında elektrotların yörüngeden uyarılmış hale geçerken yaydığı enerjiden meydana geliyor denilmesinde sakınca yoktur.

Kuzey Işıkları Hangi Renktedir?

Kuzey Işıkları, renkleri uyarılmış elektrotların yörüngeye geri dönmesi sonucu oluşmaktadır. Atmosferde gazlar farklı yoğunlukta ve uzaklıkta bulunduğu için renkler ,farklı uzaklıklarda ve farklı renklerde görülebilmektedir. 150 mil ve daha yüksekler de kırmızı ışıklar meydana gelir. 100 mil civarında patlama oluşmuşsa yeşil renkle karşılaşırız. 60 mil ve üzerinde ise mor ve mavi ışıklar bizi karşılar.

Kuzey Işıkları Nerede Gözükür?

İsminden de çağrışım yapıldığı gibi Kuzey Yarım Kürede görünmektedir. Ayrıca Güney Yarım Kürede de gözükmektedir. Kuzey Yarım Küre genellikle daha çok tercih edilir sebebi ise; ulaşımın daha kolay olması ve daha fazla ülke barındırmasıdır. Peki Kuzey Işıkların hangi ülkelerde görülür? Bu Işıkları İsveç, Finlandiya, Norveç, İzlanda, Grönland, Alaska, Kanada, Tazmanya, Yeni Zelanda gibi ülkelerde görülür. Bu ışıkların eşsiz manzaralarını izleyebileceğiniz en popüler yerleri sizler için derledik.

1. ALASKA \ABD 

‘Into the Wild’ filminde başkahramanın Alaska hayalinin peşinden doğayla iç içe geçmiş bir özgürlük serüveni izleme fırsatı yakalamıştık. Vahşi doğası, nüfus sayısının yüz ölçümüne nazaran az olması Kutup Işıkları için ideal noktalardan biridir. Alaska eyaletin birçok noktasında gözleyebileceğiniz gibi özel olarak tercih edilen yer ise Fairbanks. Fairbanks şehrinde bungalov evler veya çadırla konaklayabilir ayrıca boz ayılarla tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Gitmeden önce hava tahmini alabilirsiniz fakat Ağustos sonu ve Eylül ayına kadar görebilme şansınız bulunmaktadır. 

Kuzey ışıkları nerede olur? Kuzey Işıklarının görüldüğü yerler.

2. GRÖNLAND\DANİMARKA

Danimarka‘ya bağlı dünyanın en büyük adası olan Grönland, Kuzey Işıklarına tutkusu olanların en çok sevdiği adalardandır. Bu adanın en büyük özelliği Kuzey Işıklarının doğasına yakışacak şekilde buzullar üzerinde bulunmasıdır.

aura ışıkları nedir?

İlginizi Çekebilir! Osmanlı Devleti Yıkılmamış Olsaydı Dünya Nasıl Olurdu?

3. SVALBARD\NORVEÇ

Kış ayların en gözde tatil planlarının arasında kuşkusuz Svalbard‘da Ekim-Şubat aylarında 24 saat karanlığı yaşayarak Kuzey Işıklarını her an görebilmekle kalmayıp ren geyiği ve kutup ayılarını da görmeden geçemezsiniz.

Kuzey Kutup ışıkları ne zaman görülür?

4. KAKSLAUTTANEN-LAPLAND\ FİNLANDİYA

Finlandiya denilince aklımıza gelen karlar altında kalmış doğa ve kuzey ışıklarıyla kış cennetini andıran manzarası. Karasal iklim görülmesinden dolayı gökyüzünde bulut oranı oldukça az olmasından dolayı Kuzey Işıklarının görünme süresi oldukça uzundur.

aurora borealis nedir

5. MURMANSK\RUSYA

Kuzey Işıkları , Kuzey Yarım Kürede olmasından dolayı ulaşım biraz zorlayıcı ve pahalı olabilmektedir fakat Rusya için aynı şeyi söyleyemeyiz. Rusya’nın Kuzey Kutup Dairesinin en kalabalık şehri olan Murmansk konaklama ve diğer ihtiyaçlar için birçok alternatif bulundurmaktadır. Kuzey Işıklarını izlemek için en ekonomik yerlerdendir.

aurora borealis kuzey ışıkları rusya

Bu yazımız da ilginizi çekebilir! Uluslararası Uzay İstasyonu Nedir? Astronotların Uzaydaki Evi

Kuzey Işıkları Ne Zaman Görülebilir?

Bildiğiniz üzere Kutup Işıklarını , kuzey ekvatora yaklaştıkça görülme ihtimali daha çok artar ve saat aralıkları tam kesinlikle söyleyemesek de 08.00-01.00 saatleri arası gözükme ihtimali daha fazladır. Tam saat söylenemediğinden dolayı birçok mobil uygulama geliştirilmiştir. Çoğunluğun memnun kaldığı mobil uygulama ‘Aurora’ . Hava durumuna bakar gibi Kuzey Işıklarının oluşma ihtimalini havanın durumunu öğrenebilirsiniz.

Kuzey Işıkları, dünyada belki de evrenin bize sunduğu en mükemmel görsel şölen olduğunu bu yazımızda bir kez daha anlayacaksınız. Güneşin bize sunduğu bu eşsiz gökyüzü sinemasını sizler için seyre aldık. Umarım buraya kadar okuyup beğenmişsinizdir. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere… LEVTEMS

Eğer Yazımızı Beğendiyseniz, Sosyal Medya Hesaplarınızdan Yazımızı Paylaşarak, Bize Destek Olabilirsiniz.

KAYNAKÇA : BizEvdeYokuz,

You May Also Like

More From Author

3Comments

Add yours

+ Leave a Comment