Paranın Geleceği ve Kripto Para ile İlgili Merak Edilenler

 En sevdiğimiz, en çok konuştuğumuz, en çok ihtiyacımız olan, en nefret ettiğimiz, dünyayı yöneten şey; para konuşacağız bugün. Aynı zamanda “Kripto para nedir?” sorusunu cevaplayacağız. Geleceğin parası olarak görülen Bitcoin sanal para birimi hakkında bilgiler vereceğiz. Keyifli okumalar.

The Economist dergisi kapak editörü Daniel Franklin 2020 yılında, tüm dünyada resesyon beklendiğini söylemişti. Çoğu kimse bu duruma pek aldırış etmemişti. Üstelik kendisi önümüzdeki 10 senenin de bu etkiler içinde geçeceğini ilave etmişti.

economist dergisi bitcoin

Peki bu insanlar bu bilgileri nasıl oluyor da aylar hatta yıllar öncesinden verebiliyor?

 Birkaç seri halinde yayınlamayı düşündüğüm bu silsile beni oldukça heyecanlandırıyor. O zaman vakit kaybetmeden başlayalım.

Fiziki Para Neden Değer Kaybediyor?

Resesyon arka arkaya gelen negatif büyüme ve sonucunda yaşanan ekonomik durgunluktur. Süre uzarsa ekonomik çöküşe neden olur. Günü kurtarma çabasında olanlar durmadan para basıyorlar. Ne yazık ki para sınırlı arzın olmadığı ortamda değersizleşir. Bir buz misali erir ve kuruyup gözden kaybolur.

Kripto para nedir? Bitcoin

İlginizi Çekebilir! Değişim Nedir? Dijital Dönüşüm Bir “Değişim” Yaratabilir Mi?

  • Peki sadece 21 milyon basılması planlanmış Bitcoin ve kripto para borsası bu durumda daha mı değerlidir?
  • ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.’ Cümlesi bir mit midir? Yoksa gerçeklik payı var mıdır?

 Beraber bu soruların cevaplarını bulmaya çalışalım. İyi düşünmeler. 🙂

Kapitalizm Modern Kölelik Midir?

Kapitalizm Modern Kölelik Midir?

 Okullarda bizlere birçok şey öğretiliyor fakat hayatımızın merkezinde yer alan para hakkında çok az şey öğretiliyor. Para nereden geliyor sorusuna kaç kişi cevap verebilir?

 Parayla altının bağının koparıldığı kırılma noktası olan 1971’den bu yana süregelen enteresan bir sistemin içerisindeyiz. Mike Maloney küresel para sistemini ‘The greatest scam in the history of mankind. ‘(İnsanlık tarihinin en büyük dolandırıcılığı) olarak tanımlar. İnsanların sömürülüp köleleştirildiği modern bir tasarım. Makalenin başında da belirttiğim gibi bahsedeceklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Lütfen yatırım amaçlı değerlendirmeyiniz.

 İstesek de istemesek de kapitalist sistemin ve bu istemin ağa babalarının sancılı bir eşikten geçtiğini inkâr edemeyiz. Siyah ve beyaz kadar keskin bir ayrım yapamasak da sadece üreten ve çalışanın karşılığını alacağı bir döneme giriyoruz. Antalya’nın Yörüklerinin söylediği gibi artık bu deve bu hörgücü çekmiyor ve bambaşka bir çağa yol alıyoruz.

 Nereye Kadar Para Basılacak?

 Nereye Kadar Para Basılacak? bitcoin dolar

İlginizi Çekebilir! Kutsal Bilgelik-Ayasofya Hakkında Az Bilinenler

 Aslında bugün yaşamakta olduğumuz kriz 2008 yılındaki krizin devamı şeklinde değerlendirilebilir.  O dönem, günü kurtarmak isteyenler sınırsız para bastı ve bu döneme kadar geldik. Öyle ki Amerika Birleşik Devleti tek başına 2008’den bu yana daha önceki 200 senede bastığı paranın 4 katını bastı. Evet yanlış okumadınız tam 4 katı! Üstelik bunu yaparken yalnız değildi. Dünyadaki diğer ülkeler de aynı yöntemi izlediler. Günümüze bu şekilde geldik. İşin sonunu kestirmek oldukça zor olsa da dijital bir çağa doğru ilerlediğimizi söyleyebiliriz.

Dijital Çağın Yıldızı: Kripto Para Nedir?

Son zamanların en popüler gündemi kripto paralar hakkında konuşalım biraz da. Peki kripto para nasıl hayatımızın parçası olmayı başardı? Bir süre sessizce geliştirildi fakat son yıllarda devlet başkanlarından yatırım şirketlerine herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Çünkü kripto para borsası inanılmaz bir yükseliş sergiledi. Teknolojinin ve teknolojik gelişmelerin uzağında duran insanlar için hala büyük soru işaretleri var. Az da olsa düğümleri çözmeye çalışacağım. Haydi başlayalım.

Temelinde Önemli Bir Matematik Bulunuyor!

Kripto para ve matematik

  Kripto para dijital oluşunun yanı sıra şifreleme bilimini(kriptoloji) kullanan matematiksel bir algoritmadır. Aslında bizler bu şifrelemeye pek uzak değiliz. Yıllardır banka kartlarımızla sanal ortamda yaptığımız her harcamada fiziki paraya dokunmadan bu sistemi kullanıyoruz. Sonuçta banka kasalarından herhangi bir fiziki azalış meydana gelmiyor. Bir bakıma sanal ortamdaki bu paralar da kripto paralardı çünkü sadece sistemde rakamsal oynamalar yaşanıyordu. Kripto para sistemi de genel olarak aynı mantıkla işliyor. Kim bilir, belki de bu karmaşık düzen sayesinde bitcoin para kazanma yolunda önemli bir yatırım aracı olmuştur.

Satoshi Nakamoto ve İlk Kripto Paralar

Bitcoin’in kurucusu  Satoshi Nakamoto

İlginizi Çekebilir! İnovasyon Etkili Bir Stratejinin Oyunu Mudur?

 Bitcoin’ in kurucusu olarak Satoshi Nakamoto gösteriliyor fakat işin absürt yanı bu ismin kimi ya da neyi temsil ettiği bilinmiyor. Bu konuda birçok şehir efsanesi var ama netlik kazanmış değil.

Üretim Aşamaları da Çok İlginç

 Bildiğiniz gibi bu para herhangi bir otoriteye bağlı değil. İlk olarak söylemeliyim ki her kripto paranın belirli bir üretim limiti var. Bitcoini örnek alacak olursak ilk yayınlanan protokollerinde sadece 21 milyon bitcoin bulunabilir maddesi yer alıyor. Bu yüzden bu paraya her geçen gün rağbet artıyor. Zaman geçtikçe yeni bitcoin bulunması zorlaşıyor. Kripto para üretim işlemi madencilik (mining) şeklinde oluyor. Yani bitcoin para yatırma işlemiyle başlayan bir sistemden oldukça farklı. Anlayacağınız nasıl altın bulmak amacıyla kazılar yapılıyorsa kripto para bulmak için de matematik problemleri, yazılımlar tarafından çözülmeye çalışılıyor. Herkesin çözebilme ve üretebilme hakkı olduğu için de en çok çalışan, daha çok üretiyor diyebiliriz. Evet, siz de gerekli teknolojik sistemlere sahipseniz üreticilerden biri olabilirsiniz.

Fiziki Para Dönemi Bitiyor mu?

Fiziki Para Dönemi Bitiyor mu?

 Dijitalleşen dünyada aslında birçok ülke kâğıt ve madeni para kullanmayı çoktan bırakmaya başladı. Avrupa’da yapılan araştırmalarda insanların kredi kart kullanımı kâğıt para kullanımının epey üzerinde yer alıyor. Ayrıca pandeminin bizlerde oluşturduğu önemli bir yenilik var. Her duruma karşı daha detaycı ve dikkatli davranmaya başladık. Bu durum bizleri fiziki paraların hijyeni konusunda derin endişelere sevk ediyor. Bundan belki de birkaç sene sonra fiziki paraları koleksiyonerlerin envanterinden başka yerde göremeyeceğiz…

Bitcoin Alabileceğiniz Güvenilir Bitcoin Sitesi Var Mı?

En güvenilir kripto para sitesi hangisidir bilmiyorum ama Netflix’in ünlü dizilerinden, Altered Carbon’un bir bölümünde kripto para birimlerine 2400 yılındaki ödeme aracı olarak yer verildi.

Bu para birimleriyle çeşitli eşyalar fiyatlandırılmış şekilde karşımızda. Ancak eğer dizideki fiyatları ciddiye alırsanız yazarların bu paraların değerinde bir düşüş öngördüğünü fark ediyorsunuz. Diziyi izlerseniz hangi kripto paralardan ve değerlerinden bahsettiğini gozlemleyebilirsiniz

Kim bilir belki de Netflix dizi üzerinden kripto sanal para birimleri ve canlı bitcoin borsası hakkında bazı tüyolar da veriyor olabilir.

 Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak Mı?

 Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak Mı?

Bu Yazımızı Hala Okumadınız Mı? Netflix Nasıl Kuruldu? İşte Netflix’in Yükselişi!!

 Büyük laflar daima insana heyecan verir. Hele gelecekle ilgiliyse daha da ilgi çekici olur. Bu cümlenin gerçekte bir karşılığının olması için eskiyi iyi tarif etmek gerekir.

Eskiden kasıt nedir, ileride bu durum ne açıdan farklı olacak?

Neoliberalizm mi?

Küreselleşme mi?

Amerikan Kapitalizmi mi?

Ya da Toplum mu?

Her şey bir yana gerçekliği korumak en doğrusu olmalıdır. Bu, bizi geleceğe yönelik analizlerde bulunmaktan da alıkoymamalıdır. Bitcoin ile para kazanma sayesinde birçok insanın köşeyi döndüğünü unutmamak gerekir. Son zamanlarda dünyaca yaşadıklarımızı çoğu birey değişimin başlangıcı olarak yorumluyor. Ben dönüşmekte olan dünyanın sonuçları olarak görüyorum. Yani bir değişim varsa o zaten çoktan başlamıştı. Şimdi daha anlaşılır hale geliyor.

Bitcoin gizemli yapısı ile binlerce insan tarafından gelir kapısı haline getirilmiş bir araç. Kimisi Bitcoin fiyatları için henüz zirve noktasına ulaşmadığını söylerken kimisi de Bitcoin fiyatları için artık yükselmeyeceğini iddia ediyor. Kim bilir, gelecekte Bitcoin fiyatları kaç dolar olacak ya da Bitcoin fiyatları kaç TL olacak… Bunları bize zaman gösterecek.

Sizleri sıkmadan değişen para anlayışlarımızla ilgili bilgiler vermeye ve yaşananları yorumlaya çalıştım. Eğer hoşunuza gittiyse ve benzer meseleleri anlatmamı isterseniz abone olup destek verebilirsiniz.

Eğer Yazımızı Beğendiyseniz, Sosyal Medya Hesaplarınızdan Yazımızı Paylaşarak, Bize Destek Olabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.youtube.com/watch?v=KV1b6UQ9UPA
https://www.youtube.com/watch?v=ZI9ZtDj9BG4&t=5932s

You May Also Like

More From Author

13Comments

Add yours
  1. 6
    Ghiles Malki

    An effective and interesting site full of knowledge, I thank everyone who contributed to its preparation and provide us with this addition, and I wish you success in the future

+ Leave a Comment