Sosyal Medya Nedir? Sosyal Medyanın Geldiği Son Nokta

Küresel ekonomide dijital platformların ve hizmetlerin payı her geçen gün artarken, dünyada pek çok ülke vergilendirme, güvenlik, özgürlük, içerik gibi konularda ilgili servis sağlayıcılarla uyuşmazlık yaşıyor. Ülkemizde de sosyal medya platformları oldukça sık kullanılıyor ve son zamanlarda önü alınamaz bir yola doğru ilerliyor. İyi ve kötü yanlarıyla sosyal medya artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Bizler de bu yazımızda sizlere, önemli platformlar baz alınarak yapılan araştırmaları, şirketlerin kar-zarar rakamlarını ve değişen dünya insanını anlatacağız. Keyifli okumalar.

Sosyal medya şirketlerinini kar-zarar  rakamları, Sosyal medya şirketleri ne kadar kazanıyor?

Şirketler Gelirlerini 2’ye Katladı

ABD merkezli online medya hizmetleri sağlayıcısı Netflix, son dönemde içerikleri ile hem dünya da hem Türkiye’de gündemin ilk sırasında yer alıyor. Netflix, elde ettiği başarıların yanı sıra sosyal medya platformlarından farklı olarak yapımlarının içeriklerinin yerel otoriteler tarafından denetlenmesi ve vergilendirmeyle ilgili sorunlarla gündeme geliyor.

Netflix ne kadar kazanıyor

İlginizi Çekebilir! Netflix Nasıl Kuruldu? İşte Netflix’in Yükselişi!!

Netflix’in geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye’de aktif 1,5 milyon abonesi bulunuyordu. İngiltere merkezli Comparitech şirketinin derlediği verilere göre, Netflix’in en fazla ücretli abonesinin olduğu ülke sıralamasında Türkiye, 23 ülke arasında 18. sırada bulunuyor. Listenin ilk üç sırasını 61 milyon aboneyle ABD, 15 milyonla Brezilya, 13 milyonla Birleşik Krallık oluşturuyor.

Comparitech’in tahmini hesaplamasına göre Netflix, bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye’deki aboneliklerden 53 milyon dolar, ikinci çeyrekte 56 milyon doların üzerine gelir elde etti.

Netflix’in 23 ülkedeki aboneleri üzerinden derlenen bilgiye göre, şirket yılın ikinci çeyreğinde söz konusu ülkelerdeki abonelerinden 5,6 milyar dolar gelir sağladı.

Netflix’in Gelirinin Yüzde 52,7’si Uluslararası

ABD’li analiz şirketi Investopedia’nın verilerine göre Netflix’in gelirlerinin yüzde 53’ü uluslararası yayın hizmetinden, yüzde 46’sı ABD içi yayın hizmetinden ve yüzde 1’i diğer kaynaklardan oluşuyor. Netflix, geçen yıl 20,2 milyar dolar gelir sağlarken, abonelikleri de kapsayan uluslararası yayın hizmeti gelirleri 10,6 milyar doları aştı.

Twitter’ın En Önemli Kozu : Reklam Gelirleri

Sosyal ağ sitelerinin gelir kaynakları platformun yapısına göre şekilleniyor. Twitter, 2019’da toplam 3,5 milyar dolar gelir elde etti. Twitter‘ın gelir kaynaklarının yüzde 86,5’ini reklam gelirleri oluşturdu. Yüzde 13,5’ini ise veri lisansları ve diğer unsurlar oluşturdu.

Gelirlerinin 3 milyar dolara yakınını sponsorlar gibi çeşitli reklam servisleriyle elde etti. Platform, 0,5 milyar dolarını ise şirketlere ve geliştiricilere sağladığı gerçek zamanlı veri kullanımına yönelik abonelik satışını içeren veri lisanslarından sağladı.

Twitter, yıllar içinde gelirlerini artırsa da platformdaki nefret söylemlerinin ve sahte hesaplar aracılığıyla çeşitli amaçlara yönelik yapılan girişimlerin önüne geçecek etkili bir güvenlik sistemi geliştiremedi.

Platform, belli aralıklarla siyasi amaçlara hizmet eden, bazı ülkelerin hükümetleriyle ilişkili olduğunu duyurduğu çok sayıda hesabı kapattı. Uzmanlar bu yöntemin etkili bir çözüm yolu olmadığını savunuyor.

Ülkemizde de zaman zaman adalet sağlayıcısı görevini üstlenmeye başlayan bu platformun etkisiyle artık herkesin, her konu hakkında bir yorumu ve düşüncesi var.

Kitle iletişimini sağlamada büyük bir etken olsa da, yalan haber diye nitelendirebileceğimiz içeriklerin çokluğu sebebiyle zaman zaman büyük kargaşalara da sebep olmaktadır.

Facebook’un 70 Milyar Doları Aşan Geliri

ABD merkezli sosyal medya devlerinden Facebook, geçen yıl 70,7 milyar dolar gelir sağlarken, gelirlerinin tamamına yakınını (yüzde 98,5) reklam servislerinden oluştu.

Facebook ne kadar kazanıyor, geliri

Bu Yazımızı Kaçırmış Olabilirsiniz! Fotoğraf Makinesi Nedir? Fotoğraf Çekmek Neden Önemlidir?

Sosyal ağ sitesi Facebook’u, fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram’ı, mesajlaşma uygulamaları Messenger ve WhatsApp’ı bünyesinde barındırıyor. Bu platformlar üzerinden yaptığı reklam satışları ana gelir kaynağını oluşturuyor.

Şirket, yapay zeka, kripto para gibi alanlarda çok sayıda yatırım yapıyor. Şirketin kripto para teknolojisine yönelik geliştirdiği Libra isimli kripto para birimi, uluslararası kuruluşlardan ve ülkelerden denetime ve tekelleşmeye yönelik çekinceler sebebiyle eleştiri almıştı.

Reklam servislerinin siyasi ve ticari olarak kötü amaçlı kullanımı sebebiyle sıklıkla gündeme gelen Facebook, 70,7 milyar dolarla sosyal medya platformları arasında en çok gelir elde eden şirket oldu.

Gezegenin Yarısı Sosyal Medya Kullanıcısı

İngiltere merkezli We Are Social sitesinde yayımlanan “Digital 2020” raporu verilerine göre 7,8 milyara ulaşan dünya nüfusunun 5 milyar 190 milyonu mobil telefon kullanıcısıdır. 4 milyar 540 milyonu internet kullanıcısı ve 3 milyar 800 milyonu aktif sosyal medya kullanıcısı konumunda bulunuyor.

Facebook, 2 milyar 449 milyonla aylık aktif kullanıcı sayı bakımından ilk sırada yer alıyor. Facebook’u 2 milyar kullanıcıyla Youtube, 1,6 milyar kullanıcıyla WhatsApp izliyor. 1,3 milyar kullanıcıyla Facebook Messenger, 1,15 ile WeChat, 1 milyar kullanıcıyla Instagram ve 800 milyon kullanıcıyla TikTok takip ediyor.

Kullanıcılar günde ortalama 6 saat 43 dakikalarını internette geçirirken, bunun 2 saat 24 dakikasını sosyal medya platformlarında harcıyor. Türkiye ise günlük 2 saat 51 dakika sosyal medya kullanımı ve 7 saat 29 dakika internet kullanım ile dünya ortalamasının üzerinde yer alıyor.

Sosyal medya siteleri aynı zamandan dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri arasında yer alıyor. Google ve Youtube ilk iki sırada yer alırken Facebook, Wikipedia, Netflix, Amazon gibi Türkiye’de de popüler olan siteler ilk 20 içerisinde yer alıyor.

Rapor, Türkçe’nin internet ortamındaki yaygınlığını da gözler önüne seriyor. İngilizce, internette kullanılan en yaygın dil olurken, Türkçe, Çince’nin iki basamak önünde 9. sırada yer alıyor. Türkiye 13 yaş ve üzeri sosyal medya kullanıcı oranı yüzde 81’le dünyada 21. sırada bulunuyor.

Türkiye, işini geliştirmek için sosyal medya araçlarını kullananlar sıralamasında ise yüzde 44’le dünyada 17. sırada bulunuyor.

Türkiye Twitter’da da Sosyal Medya Bağımlısı

Digital 2020” raporuna göre Facebook’un Türkiye’de 37 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bu haliyle Türkiye dünyada 10. sırada yer alıyor. Facebook’un dünyada potansiyel olarak reklam gönderebilir halde olan yaklaşık 1 milyar 949 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Türkiye Twitter'da da Sosyal Medya Bağımlısı

İlginizi Çekebilir! Her Biri Birbirinden Güzel Ve Anlamlı 6 Kısa Film

Türkçe ise Facebook’ta 57 milyon Türkçe konuşan kullanıcı ile 12. sırada yer alıyor. Facebook çatısı altında faaliyetlerine devam eden Instagram’ın ise Türkiye’de 38 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bu haliyle Türkiye dünyada Instagram’ı en çok kullanılan 6. ülke konumunda bulunurken, zirvede 120 milyonluk kullanıcı ile ABD bulunuyor. Buna göre 13 yaş üzeri nüfusa oranlandığında Türkiye nüfusunun yüzde 57’sine potansiyel reklam gönderilebilir kullanıcı oranı ile dünyada 5. sırada yer alıyor.

Türkiye’de Twitter’da da dünya ortalamasının üzerinde yer alıyor. Dünyada Twitter kullanımında 59 milyon ile ABD zirvede yer alırken, Türkiye 11 milyon 800 bin ile 6. sırada bulunuyor.

Sosyal Medya Reklamları Hızla Artıyor

Dijitalleşmenin baş döndürücü bir hızla büyümesi ve ve mobil cihaz kullanımının artması, ticaretin ve reklam mecralarının da değişimini beraberinde getirdi.

Yapılan araştırmaya göre geçen yıl mobil cihazlarla bir ürün alanların sayısı dünya nüfusunun yüzde 52’si oldu. Dünyanda şirketten tüketiciye (B2C) alanında e-ticaretin toplam değeri 3,4 trilyon dolara ulaştı.

sosyal medya reklamları ve önemi

Bu Yazımızı da Okumalısınız! Almanya 2. Dünya Savaşını Kazanmış Olsaydı Dünya Nasıl Bir Yer Olurdu?

Dünyada yeni bir ürünü arama motorlarıyla tanıdığını söyleyenler yüzde 35’le ilk sırada yer aldı. Televizyon reklamlarıyla tanıdığını söyleyenler yüzde 34 ile 2. sıradadır. Tavsiye ile tanıdığını belirtenler 3. sırada ve sosyal medya reklamları ile tanıdığını söyleyenler 4. sırada yer aldı.

Rapora göre dünyada 2019 yılında dijital reklamcılığı toplamda 334 milyar dolar harcanırken, bunun yaklaşık 90 milyar doları sosyal medya platformları aracılığıyla yapıldı. 2018 ve 2019 yılları karşılaştırıldığında sosyal medya yüzde 18 artışla reklam artışlarında en çok artış kaydeden mecra haline geldi. Özel platform bazında bakıldığında Google 103,7 milyar dolar, Facebook 67,4 milyar dolar Alibaba 29,2 milyar dolar ve Amazon 14 milyar dolar reklam payları ile sıralanıyor.

Sosyolojik Araştırma Ortamı Sosyal Medya

Sosyal medya siteleri aynı zamanda kullandıkları algoritmalar ile de kullanıcılar üzerinde etkili olabiliyor. The Atlantic sitesinde yer alan habere göre Facebook’un 2012 yılında 700 bin Facebook kullanıcıların bir kısmına sadece olumlu bir kısmına sadece olumsuz gönderiler gösteriyor. Deney sonucuna göre, kullanıcıların olumlu gönderiler ile karşılaştıklarında aynı şekilde olumlu gönderiler paylaştığı görüldü. Olumsuz gönderiler ile karşılaştıklarında ise yine aynı şekilde daha çok olumsuz gönderiler paylaştığı ortaya çıktı.

Oldukça bilimsel verilerle sosyal medya platformlarının hayatımızı nasıl hakimiyeti altına aldığını görmüş olduk.  Gerek ekonomik gerekse sosyolojik olarak standartlarımızı değiştiren bu mecralar bizleri ilmek ilmek işledi. Aynı zamanda farklı insanlara dönüştürdü. Kesinlikle dünyaya daha hakim insanlara dönüştük ama benliğimizi yitirmek ve ayakta kalabilmek arasındaki ince çizgiyi iyi idrak etmek zorundayız. Sizce de silkelenip, ‘’bize ne oldu böyle?’’ diye sormamız, toplumların ayakta kalabilmesinin en önemli sebebi kültürümüze sahip çıkmamız gerekmez mi?

Bizi sosyal medya mecralarında paylaşarak daha çok insana ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Kaynak:

http://www.cosmopolitanturkiye.com/hayat-bilgisi/2019/08/12/sosyal-medya-evreninin-gelecegi

You May Also Like

More From Author

2Comments

Add yours

+ Leave a Comment