Tıbbi Cihaz Nedir? Pandemide Kullanılan Tıbbi Cihazlar

Tüm dünyada etkisini gösteren Covid 19 salgını tıbbi cihazların hayatımızdaki önemini bir kere daha göstermiştir. Tıbbi cihazlar da bir hekim kadar görev üstlenmiştir. Bir ülkenin kalkınması ve ekonomik olarak refaha ermesinde tıbbi cihazların üretilmesinin katkısı yadsınamaz. Peki bu Covid19 sürecinde kullanılmakta olan cihazlar nelerdir? Yerli olarak üretilmeye başlanan cihazlar var mıdır? Bu sorulara yazımızda yanıt vereceğiz.

tıbbi cihazlar

Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu Tıbbi Cihaz Tanıtımı

Tıbbi cihaz; İnsanda kullanıldıklarında aslî fonksiyonunu farmakolojik, immünolojik veya metabolik etkiler ile sağlamayan fakat fonksiyonunu yerine getirirken bu etkiler tarafından desteklenebilen ve insan üzerinde;

  • Hastalığın tanısı, önlenmesi, izlenmesi, tedavisi veya hafifletilmesi ya da
  • Yaralanma veya sakatlığın tanısı, izlenmesi, tedavisi, hafifletilmesi veya mağduriyetin giderilmesi ya da
  • Anatomik veya fizyolojik bir işlevin araştırılması, değiştirilmesi veya yerine başka bir şey konulması veyahut
  • Doğum kontrolü

amacıyla kullanılmak üzere imal edilmiş, tek başına veya birlikte kullanılabilen, imalatçısı tarafından özellikle tanı ve/veya tedavi amaçlı kullanılmak üzere imal edilmiş ve tıbbi cihazın amaçlanan işlevini yerine getirebilmesi için gerekli olan yazılımlar da dahil, her türlü araç, alet, teçhizat, yazılım, aksesuar veya diğer malzemeleri, olarak tanımlanmıştır.

Tıbbi cihazlar nedir?

İlginizi Çekebilir! Da Vinci Robotik Cerrahi Nedir? Çalışma Prensibi

Tıbbi cihazlar yukarıdaki tanımda da belirtildiği gibi bir çok amaç için kullanılmaktadır. Ama asıl amaç kişinin sağlığına kavuşması ve daha konforlu bir hayat sürdürmesini sağlamaktır.

Peki pandemi döneminde hangi cihazlar kullanılmaktadır. Gelin hep beraber bu soruya yanıt bulmaya çalışalım.Bilindiği üzere Covid 19 salgınında virüsün en çok zarar verdiği organ akciğerlerdir. Kişinin solunum yetmezliğine sebep olan bu hastalıkta kullanılan belki de en önemli cihaz ventilatördür. Gelin bu cihazları tanımaya Vantilatör cihazı ile başlayalım.

Ventilatör Nedir?

Ventilatör cihazı hastanın hava yollarına kontrol edilebilir şekilde gaz akışı göndererek solunum yaptıran yaşam destek cihazıdır. Bu cihaz önceden yapılan ayarlara göre genellikle pozitif basınçlı gaz akımları oluşturarak akciğerlerin aralıklı olarak şişirilmesini sağlar. Böylece bozulmuş olan gaz değişimi düzeltilmeye çalışılır. Bu cihazla solunum sisteminin işlevleri dışarıdan desteklenebilir ya da tamamen solunum sistemi yerine işlev görebilir. Ventilatör ile ilgili bazı terimler ise şu şekilde:

•  İnspirasyon: Akciğerlere hava çekilmesi yani nefes almak.

• Ekspirasyon: Akciğerlerdeki havanın boşaltılması yani nefes vermek.

• Ventilasyon: Havanın akciğerlerin içine ve dışına hareketidir. Temel amacı oksijence zengin olan havanın akciğerlere alınması ve yüksek oranda karbondioksit içeren solunum havasının dışarı atılmasıdır.

Solunum cihazı vantilatör

Ülkemizde ilk yerli ve milli Ventilatör(Solunum Cihazı) pandemi sürecinde ASELSAN, Baykar, Arçelik ve Biosys firmaları sayesinde 15 gün gibi çok kısa bir sürede üretilmiş ve seri üretime geçmiştir. Yerli yoğun bakım solunum cihazı, ithal edilen muadili ürünlere göre özellikle Covid-19 tedavisinde ihtiyaç duyulan çok yüksek oksijen debisini verebilmesi gibi çok sayıda üstün özelliğe de sahiptir.

Ulusal ve uluslararası standart olan TS EN ISO 80601-2-12’ye göre üretilip gerekli tüm sertifikaları da başarıyla alan cihaz ilk defa Başakşehir Şehir Hastanesi‘nde kullanıma sunulurken, iç piyasada ihtiyacın giderilmesinin ardından ihracına da başlanmıştır.

Türk mühendislerince salgın döneminde geliştirilen yerli ve milli solunum cihazları ilk Litvanya’ya satılmıştır. Son olarak 650 adet Brezilya’ya ihraç edilen Biyovent marka yerli solunum cihazları koronavirüs sürecinde Türkiye’den çok sayıda ülkeye gönderilen yardımlar arasında da yer aldı.

PCR Nedir?

PCR (Polymerase Chain Reaction), DNA içerisinde yer alan, dizisi bilinen iki segment arasındaki özgün bir bölgeyi enzimatik olarak çoğaltmak için uygulanan tepkimelere verilen ortak bir isim olarak tanımlanmaktadır. PCR bir tanı testi olarak bilinmektedir ve koronavirüste de virüse ait RNA’yı göstermektedir. Yani PCR test koronavirüs sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir testtir.

Farklı hastalıklar için de kullanılan PCR, vücuttaki çok az sayıdaki mikrobu bile tespit edebilmektedir. Test, vücutta virüsün varlığını, ayrıca vücudun enfeksiyona yanıt olarak ürettiği antikorları belirleyebilmektedir.

İnfüzyon Pompası Nedir?

İnfüzyon pompası hastaya damar yoluyla verilecek ilaç veya solüsyonların set yardımıyla belirli miktar ve sürede otomatik olarak gönderilmesini sağlayan cihazlardır.Yoğun bakım veya serviste yatan hastalara ilaç ya da solüsyonları vermek için kullanılmaktadır.

Tıbbi Cihazlar İnfüzyon Pompası Nedir?

Bu Yazıyı Okudunuz Mu! Biyomalzeme Nedir? Kullanım Alanları ve Özellikleri

Hastabaşı Monitörü Nedir?

Hasta bakım ve takibinden devamlı EKG, kalp atımı, oksijen saturasyonu, basınç, ısı gibi parametreleri izlemenin önemli olduğu hastalarda hastabaşı monitörü sıklıkla kullanılmaktadır.Çoğunlukla yoğun bakımlarda kullanılan bu cihaz pandemi sürecinde de oldukça fazla kullanılmaktadır.

Tıbbi cihazlar: Hastabaşı Monitör

Bilgisayarlı Tomografi

Bilgisayarlı Tomografi de bu dönemde oldukça fazla kullanılmaktadır. Özellikle akciğerlerde virüs varlığının olup olmadığı konusunda çok net bilgiler verir. Bilgisayarlı Tomografinin çalışma prensibi hakkında daha fazla bilgi için “Bilgisayarlı Tomografi Nedir? Nasıl Çalışır?” başlıklı yazımızı okumak için Buraya Tıklayınız.

Tıbbi cihazlar Tomografi ne işe yarıyor?

Termal Kamera

Termal kameralarda sadece hastane ortamında değil insanların toplu olarak gittiği yerlerde sürekli olarak ateş takibi yaparak hastaların tespitinde önemli bir rol oynamaktadır. Termal kameralar ile ilgili detaylı bilgi için “Termal Kamera Nedir? Covid 19 Virüsünü Nasıl Tespit Eder?” başlıklı yazımıza ulaşmak için Buraya Tıklayınız.

Bu yazımızda sizlere tıbbi cihaz tanıtımı yaparak, pandemi sürecinde kullanılmakta olan cihazların bazılarının tanıtımını yaptık. Umarım bilgileneceğiniz bir yazı olur. Sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıklı günler.

Yazılarımızı Sosyal Medya Hesaplarınızda Paylaşarak Bize Destek Olabilirsiniz!

KAYNAKÇA

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/pcr-testi-nedir-nasil-yapilir/

You May Also Like

More From Author

6Comments

Add yours

+ Leave a Comment