Ülkelerin Para Birimi İsimleri Ve Anlamlarını Biliyor Musunuz?

  Milattan önce 7.yüzyıla kadar alışveriş için takas yöntemi kullanılıyordu. Daha sonra Lidya kralı tarafından verilen emir ile ilk madeni para basıldı ve para icat edildi. Anadolu’dan Akdeniz’e, Akdeniz medeniyetlerinden Dünya’nın her yerine yayılmaya başladı. Zamanla her ülkenin kendi para birimi oldu. Biz de bu ülkelerin para birimlerini araştırdık: Para birimleri nelerdir, isimleri nereden geliyor? Keyifli okumalar.

Ülkeleri para birimleri ve anlamları

Ülkemizin Para Biriminden Başlayalım : Lira (₺)

Lira;  Türkiye, Lübnan, Sudan ve Suriye’nin resmi para birimidir. İtalya, Kıbrıs, Malta, Vatikan, Fransa ve İsrail’in de geçmiş para birimidir. Latince libra sözcüğü “terazi” anlamına gelmektedir. Libra, Roma İmparatorluğu zamanında değerli metallerin ölçümünde 327,45 gramlık ağırlık birimi olarak kullanılmıştır. Daha sonra “lira” olarak ülkemizde kullanılmaya başlanmıştır.

Lira ne anlama gelir

İlginizi Çekebilir! Paranın Geleceği ve Kripto Para ile İlgili Merak Edilenler


Uluslararası Para Birimi: Dolar ($)

 Dolar, dünyanın en yaygın kullanılan para birimidir. Almancadan gelme bir sözcüktür, büyük gümüş madeni para anlamına gelir. Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Joachimstal( Jachymov) gümüş madeninde yapılan daler(veya thaler)  isimli para İspanyol- Amerikan sömürgelerinde kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra yıllarca dönüşerek “dolar” olmuştur ve 18.yüzyılda ABD’nin resmi para birimi olmuştur. ABD, Kanada, Avustralya, Hong Kong,  Singapur, Tayvan, Yeni Zelanda, Zimbabwe, Doğu Karayip Para Birliği gibi pek çok ülkenin resmi para birimidir.

Dolar ne anlama gelir?

Avrupa’nın Parası: Euro (€)

 Euro, Fransızca bir sözcük olan Europa veya Europe “Avrupa” özel adından türetilmiştir. 1995 yılında Madrid’te Avrupa Zirvesi, Avrupa para birimini Euro olarak belirlemiştir. Bu isim dönemin Alman Maliye Bakanı’nın önerisidir.

Euro’nun yönetimi Avrupa Merkez Bankalar Sistemi tarafından yapılır. AMBS,  Avrupa Merkez Bankası ve Euro Bölgesinde yer alan ülkelerin merkez bankasından oluşmaktadır. Euro Bölgesi, ortak para birimi olarak euroyu seçen 19 Avrupa Birliği üyesinden oluşan parasal ve ekonomik birliktir. Euro Bölgesinde bulunan ülkeler Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan. Avrupa Merkez Bankası’nın merkezi, Almanya’nın Frankfurt şehrindedir. Para politikalarının belirlenmesinde tek yetkili kurumdur.

Euro parası ve Euro bölgesi içindeki ülkeler

Bu Yazıyı Kaçırmış Olabilirsiniz? Almanya 2. Dünya Savaşını Kazanmış Olsaydı Dünya Nasıl Bir Yer Olurdu?

İngilizlerin Değeri Sterlin (£)

 Sterlin, Eski İngilizce kelime olan “ steorra” yani “ yıldız” sözcüğünden türetilmiştir. İngiliz sterlini, Birleşik Krallık’ta kullanılan para birimidir. İngiltere’nin girmiş olduğu Brexit sürecinden oldukça kötü şekilde etkilenmiş olmasına rağmen hala güçlü bir para birimidir. Euro ve dolardan sonra en çok rezerv edilen ve Euro, dolar ve yenden sonra döviz piyasasından en çok işlem gören dördüncü para birimidir. İngiliz Antartika Bölgesi, Güney Georgia Adaları, Falkland Adaları, Güney Sandwich Adaları, Cebelitarık, Ascension, Saint Helena ve Birleşik Krallık gibi ülkelerin resmi para birimidir. Man Adası, Zimbabve, Guarnsey, Pircairn Adaları gibi ülkelerin de resmi olmayan para birimidir.

Sterlin İngiltere

Frank (CHF )

 Frank kelimesi 1360 yılında sikkelerde bulunan “Francorum Rex”  yani “ Franklar’ın Kralı” yazısına dayanmaktadır.  Franklar, Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasında büyük rol sahibi bir Cermen boyudur.  Ortaçağın sonundaki Yüz Yıl Savaşları zamanında Fransa’da Franc d’or adlı bir sikke darp ediliyordu daha sonra 16. ve 17. yüzyıllarda frank gümüşten kesildi. Yıllar içinde “Frank” olarak dönüşen para birimi 1795 yılında ondalık sistemine göre bölünmüştür ( 1 frank = 100 cent) ve bütün Fransa’da kullanılmaya başlanmıştır.

Frank para birimi

İlginizi Çekebilir Venüs Atmosferinde Bulunan Fosfin Nedir? Yaşam Olabilir Mi?

Frank, Fransa’dan gelip diğer frankofon ( Fransızca konuşan veya çoğunluk olarak Fransızca konuşan) ülkelere yayılmış bir para birimidir. İsviçre, Cibuti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Gine, Komorlar, Ruanda, Mali, Nijer, Senegal, Fildişi Kıyısı, Ekvator Ginesi, Benin, Kongo gibi frankofon ülkelerde kullanılmaktadır. Euro yürürlüğe girmeden önce ise Fransa, Belçika ve Lüksemburg resmi para birimiydi.


Geleceğin En Büyük Ekonomisi Olacak Çin’in Para Birimi: Yuan (¥)

  Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve ilk para kullanan ülke olan Çin’in para birimi “ Yuan” dır. Yuan isminin, 13.yüzyılda tüm Çin’i yöneten Cengiz Han’ın torunu Kubilay’ın Yuan Hanedanlığı’ndan geldiği tahmin edilmektedir. Çin’in büyüyen ekonomisi ile değer kazanan Yuan, 2016 yılında “elit para birimleri” arasına girmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti’nde kullanılan daha küçük para birimleri Yuan’ın bölünmesiyle oluşur. ( 1 Yuan=10 Jiao= 100 Fen)

Çin para birimi nedir?

Biliyor Muydunuz?  Renminbi, tüm Çin paralarına verilen isimdir, halkın parası anlamına gelir.


Yen (¥)

 Yen, Japonya para birimidir. Yen sözcüğü, Çin para birimi olan Yuan’dan gelir. Japonca’da yuvarlak obje anlamına gelmektedir. Yen, eski dairesel biçimdeki Çin madeni parasına dayanır. Bu madeni para Tokugawa dönemi Japonya’sında geniş bir şekilde kullanılmıştır. 1870 yılında ise Yen, Meiji hükümetince Avrupa’daki bir para sistemi olarak tanıtıldı.

Yen parası hangi üllkenin?

İlginizi Çekebilir! Nöropazarlama Nedir? Hangi Markalar Nasıl Kullanıyor?

Kral Parası Riyal (﷼)

Riyal, Suudi Arabistan resmi para birimidir.  Latin bir kelime olan “ regalis” yani “kraliyet, krala özgü” kelimesinden türemiştir. İran, Yemen, Katar, Umman gibi ülkelerde de kullanılır.

suudi arabistan riyal

Biliyor Muydunuz? Dünyanın en değersiz para birimi İran riyalidir. İran riyali Türk lirasının yüz binde 18’i değerindedir.


Kron (kr)

 Kron kelimesi, Latince taç anlamındaki “corona” kelimesinden türemiştir. Danimarka, İsveç, Norveç, Çek Cumhuriyeti, İzlanda, Estonya, Slovakya para birimidir. Norveç kronu 2010 yılının Nisan ayında dünyanın en yüksek işlem hacimli 13. para birimi olmuştur.

norveç para birimi nedir? Kron

Arap Parası: Dinar (د.ك)

 Dinar’ın kökeni Roma para birimi Denarius’tur. Denarius, M.Ö. 211’den 3.yüzyıla kadar Roma’da kullanılmış gümüş sikkedir. Dinar, genellikle Arap ülkelerinde kullanılır. Cezayir, Bahreyn, Irak, Ürdün, Kuveyt, Libya, Tunus, Sırbistan para birimidir. Her ülkenin dinarı birbirinden farklı, bağımsızdır. Her ülkenin kendi merkez bankası tarafından kontrol edilir.

Kuveyt para birimi

Biliyor Muydunuz? Kuveyt dinarı, dünyanın en yüksek değere sahip olan para birimidir


Ruble (руб ) Para Birimi

Ruble, tahminen Rusça “ rubitj” kelimesinden türemiş ve gümüş için ağırlık ölçüsü anlamına gelmektedir. Doğu Avrupa’daki birkaç ülke tarafından kullanılmaktadır. Rusya ve Rusya’nın askeri varlığının bulunduğu Kırım, Abhazy, Güney Osetya ve Transdinyester’de kullanılmaktadır.

rusya para birimi nedir

Peso ($) Para Birimi

Peso, İspanyolca ağırlık anlamına gelen bir kelimeden türemiştir. İspanya kökenli bir para birimidir. Arjantin, Şili, Dominik Cumhuriyeti, Filipinler, Kolombiya, Küba, Meksika, Uruguay para birimidir.

İspanya para birimi peso

Kaçırmış Olabilirsiniz! İnsanlığın Ortak Mirası-Dünyanın Yeni 7 Harikası Nelerdir?


Mark (KM )

 Mark, Orta Çağ’da “ bir işaretle belirlenmiş gümüş külçesi” idi. 9.yüzyıldan sonra ise eski Poundun yerini almıştır. Günümüzde sadece Bosna Hersek para birimidir. “ Konvertibilna Marka” adıyla kullanılmaktadır. Euro’dan önce Almanya ve Finlandiya’da da kullanılıyordu.

Mark para birimi

Rupi (₹ ) Para Birimi

Rupi, işlenmiş gümüş anlamına gelir. Hindistan, Pakistan, Sri Lanka, Nepal, Mauritius, Seyşeller para birimidir.

hindistan para birimi nedir?

Biliyor Muydunuz? Endonezya’nın para birimi rupiah ve Maldiv Adalarının para birimi rufiyah ismini rupiden alır.


Manat (ман) Para Birimi

Manat, Azerbaycan para birimidir. Rusça sikke anlamına gelen “ manjeta” kelimesinden türemiştir. Son hali ise moneta kelimesinden gelmektedir. Ayrıca Türkmenistan para birimidir.

Azerbaycan para birimi manat

Bu Yazımızı da Okumalısınız! Azerbaycan Nasıl Bir Ülkedir? Ermenistan İle Arasındaki Sorun


Rand (R ) Para Birimi

  Rand, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin para birimidir. Adını Güney Afrika Cumhuriyeti’nin altın madenlerinin büyük çoğunluğunun yer aldığı Witwatersrand’den alır. Namibya, Esvatini ve Lesotho’da geçerli para birimidir.

 Rand, Güney Afrika Cumhuriyeti para birimi

Bugünkü yazımızda ülkelerin ekonomilerini en iyi şekilde yansıtan para birimleri hakkında size bilgiler verdik. Sizce en değerli para birimi hangisidir? Bu sorunun cevabı için para birimi çevirici kullanarak öğrenebilirsiniz. Geleceğin sanal para birimi olan Kripto paralar hakkındaki yazımıza da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz diğer konular için bizi takip etmeyi unutmayın.. LEVTEMS

Eğer Ülkelerin Para Birimleri Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımızı Beğendiyseniz, Sosyal Medya Hesaplarınızdan Yazımızı Paylaşarak, Bize Destek Olabilirsiniz.

Kaynakça:

https://onedio.com/haber/gecmisten-gunumuze-ulkelerin-kullandigi-25-para-biriminin-kokenleri-anlamlari-720319
https://tr.wikipedia.org/wiki/Para

You May Also Like

More From Author

2Comments

Add yours

+ Leave a Comment