Yaşanılacak En Güzel Ülke -Sanki Başka Bir Dünya: Küba

Küba nasıl bir ülke

Yaşamak için güzel bir yer arar insan… Kimi asude hayatta sarar huzuru kimi curcuna içinde bulur mutluluğu. Peki size özgürlüğü, eğlenceyi ve hayatta kalmak için her yolun mubah olmadığı bir ülke vadetsem? Oldukça iddialı bir girizgâh olduğunun farkındayım. Yazımızı okudukça sizlerin de bize hak vereceğini ve okumaktan oldukça keyif alacağınızı düşünüyorum. Ne diyelim, o vakit başlasın Küba seyahatimiz.

Küba Nasıl Bir Ülke?

Dünyadaki az sayıda komünist ülkeden biri Küba.  O kadar harikulade bir yaşamı barındırıyor ki sanki başka bir dünya, başka bir zaman… Küba’da neler olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, sizi daha fazla merakta bırakmayalım.

 Küba – İşsizliğin Olmadığı Ülke

Herkes eğitim alırken yeteneğine göre yönlendiriliyor ve insanların maaşları arasında yüzde üçten fazla fark yok; yani bir milletvekili ve vasıfsız işçi eşit seviyede maaş alıyor. Sahiden çocuğum ne olacak derdi yok. İnsanın, çocuğu için endişe duymamasından daha büyük bir zenginlik var mı bu hayatta? Ayrıca kadınlar, hamileyken spor, sağlık ve çocuk yetiştirme eğitimi almak zorundadırlar. Doğan çocuk devletin olarak görüldüğü için her türlü eğitim eşit ve tamamen ücretsiz verilmektedir.

Sokakta Yatan Evsiz Birey Yok

Dünyanın en gelişmiş ülkesi olan Amerika’da, 4 milyon insan sokakta yaşıyor lakin Küba’da evi olmayan fert, devlet tarafından konaklaması ücretsiz karşılanmayan kimse yok. Temizlik oranının da çok yüksek olduğunu belirtmeden edemeyeceğim. İnsanlar; sabun, şampuan deodorant, parfüm ve birçok kişisel bakım ürünlerini, her ay devletten ücretsiz bir şekilde tahsis edebiliyorlar. Zeylen tümü Küba malı, yani kazık yeme korkusu yok. Bütün dükkanlar ve işletmeler devlete ait. Çalışan garsonlar, işçiler memur kabul edildiği için maaşlarını devlet ödüyor. Fiyatları da devlet belirlediği için kandırılma şansınız da yok ve bütün ürünler Küba vatandaşlarına belli oranda ücretsiz. Limiti aştığınızda dahi çok çok ucuza istediklerinizi alabilirsiniz.

Küba turu

İlginizi Çekebilir! Ezilip Bir Ruh Bulan: Şarap Ve Efsane Geçmişi

Küba’da Para Yok

Evet yanlış duymadınız… En yüksek maaş 30 Euro ama insanlar bunu bile gereksiz buluyor çünkü genel olarak her şey zaten ücretsiz. İsterseniz ülke içinde, her yıl seçtiğiniz bir yere devlet sizi ailecek tatile gönderiyor. Dünyadaki bütün ülkelerde sadece zenginlerin girebildiği ve yoksul insanların parasının yetmediği restoranlar, eğlence merkezleri var. Öyle ki Küba’da her yere girebilirsiniz, hiçbir ayrımcılık yok çünkü ülkede paranın kıymeti olmadığı için bir işçi ve bir doktor benzer restoranlara gidiyor. Aynı eğlence merkezlerinde rahatlıkla vakit geçirebiliyor. Çocuklar üniversite eğitimlerini tamamlayana dek kalem bile almıyorlar. Tamamı devlet tarafından karşılanıyor. Hastane masrafı ya da yol harcaması da yok. Ne kadar farklı bir ülke değil mi?

Küba ‘nın bütün vatandaşları istedikleri yemekleri rahatlıkla yiyebiliyor. Devlet her ay kişi başı 2 kilo kırmızı et dağıtıyor. Düşünsenize 4 kişilik bir aileye ayda 8 kilo kırmızı et giriyor, bu dünyanın neresinde var?

 Bütün gıda ürünleri organik. Bu nedenle tavuk çiftliği kurmak yasak. Tavuklar bahçelerde, doğal olarak yetiştiriliyor. Hormon kullanmaya kesinlikle izin yok.

Aile İçi Şiddetin Küba’da Büyük Yaptırımları Var

Kadın ya da erkek, çiftler birbirlerine verdikleri en ufak fiziksel hasarda 5 yıldan başlayan cezalara çarptırılıyor. Hastalıklar için endişelenmek de yok. 12 milyonluk küçük bir ada ülkesi olan Küba, tıp alanında dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Çocuk lösemisini, yüzde seksen oranında tedavi edebilecek kadar ileriler. Ülkede 50.000 doktor çalışıyor ve sadece kendi ülkelerinde değil, tüm Güney Amerika ülkelerine ilaveten Afrika’da çok yoksul bölgelerde ücretsiz sağlık hizmeti veriyorlar.

Küba’da boşanma da yok çünkü evlenmiyorlar. Paylaşılacak mal mülk, nafaka, para gibi dertler olmadığı için boşanmadaki gereksiz evraklarla uğraşmak yerine, evliliklerini düğün benzeri bir şekilde dostlarla, akrabalarla yapılan bir eğlence ile sözlü olarak isimlendiriliyorlar.

 Elektrik ve su belirlenen limite kadar ücretsiz ama limiti aşarsanız, Türk parasıyla 0,50 kuruş gibi küçük bir ödeme yapıyorsunuz. Bu ödeminin nedeni ise enerjinin boşa harcanmasına engel olmaktır.

Doğa Harikası Ülke: Küba

doğa harikası ülke

Küba Hakkında Daha Ayrıntılı Bilgi İçin tıklayınız.

Doğaya inanılmaz derecede önem veriyorlar. Bir sokak hayvanına zarar verir ya da izinsiz bir ağaç kesersiniz, üst seviyede hapis cezasına çarptırılabilirsiniz. Bütün sokak hayvanları için devlet, düzenli olarak mama dağıtıyor. Bütün sokak hayvanlarının kimliği var. Tasmalara takılan bu kimliklerde, hayvanın doğum tarihi, ismi, sağlık durumu, cinsiyeti, yaşadığı bölge gibi bilgiler bulunuyor. Herhangi bir ısırma, kaybolma durumunda ya da ölüm olursa hayvan kayıtlardan düşülüyor. Hayvanın kimliğinde yazan yaşadığı yer bölümüne göre, o civardaki veterinerler aylık sağlık kontrollerini yapmak ve buna göre devlete rapor göndermek zorundadırlar.

 Para kazanma derdi ya da ekonomik rekabet olmadığı için hiçbir yerde reklam tabelası da göremezsiniz. Ne işle meşgul olursanız olun, günde 6 saatten fazla mesai süresi yok. İnsanlar, ailelerine ve sosyal hayatlarına daha çok önem verebiliyorlar.

Tam Anlamıyla Eğlence Ülkesi: Küba

eğlenceli küba tatiline ne dersiniz?

İlginizi Çekebilir! Deprem: Türkiye Sürekli Unutulan Gerçeğe Ne Kadar Hazır?

Dans, müzik ve eğlence Küba ’da hayatın en önemli parçası. Her yer eğlence mekanları ve sokak sanatçıları ile dolu. Her yaştan bütün insanlar, günlerinin önemli bir bölümünü partilerde şarkı söyleyerek ya da dans ederek geçiriyor. Bütün eğlence mekanları devlete ait. Eğlenceler, 365 gün 24 saat aralıksız devam ediyor. Genç nüfusun tamamı, birkaç spor dalıyla mutlaka ilgileniyor fakat dövüş sanatları ve binicilik bu sporlar arasında ilk sırada yer alıyor.

Küba sokakları, rengarenk antika arabalarla dolu. Araba alımı serbest olmasına rağmen insanlar, yeni otomobillerden ziyade antika araçları daha çok tercih ediyor. Zaten en yüksek araba fiyatı €100. Aylık 2 Euro’luk ödeme karşılığında, devlet size seçtiğiniz model arabayı veriyor. Küba kapılarını dünyaya açalı henüz birkaç yıl oldu. 1953 yılında Fidel Castro’nun başlattığı ve Ernesto Che Guevara’nın katıldığı ayaklanma ile uzun süren mücadele sonrasında diktatörlük yıkıldı ve komünist rejim kuruldu.

Küba’da Tek Bir Yabancı Liderin Heykeli Var – Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk - Küba Heykeli

İlginizi Çekebilir! Türkiye’nin İlk Yerli Araba Macerası: ‘Devrim Arabaları’ Nedir?

 Amerika birkaç yıl öncesine kadar dünyanın en tehlikeli ülkesi olarak Küba’yı gösteriyor ve Küba komünist rejiminin nükleer silah sakladığını iddia ediyordu. Haliyle halkın tam desteğini alan rejim özellikle Sovyetler Birliği’nin desteği ile ayakta kalabildi. Ülkenin her yerinde, Ernesto Che Guevara posterlerini görmek mümkün. Aynı zamanda, dünyada emperyalizme karşı mücadele yürütmüş olan bütün liderlere saygı duyuyorlar. Ülkede tek bir yabancı liderin heykeli var o da büyük şefimiz Mustafa Kemal Atatürk. Küba’da Atatürk’ü tanımayan kimse yok. Onlar için özel bir değeri var.

Suç Oranları da Çok Düşük

Ülkenin suç oranı da oldukça düşük seyrediyor. 12 milyonluk ülkede, her yıl ortalama 2 ya da 3 hırsızlık vakası oluyor. Küba’da insanlar inanılmaz derecede mutlu. Birbirlerine fazlasıyla güven duyuyorlar.

 Dünyadaki en güzel plajların da birçoğu orada. Topraklarınsa büyük kısmı devlet tarafından Milli Park ilan edilmiş ve kesinlikle yaban hayvanlarına dokunmak, onlara zarar vermek yasak. Bu, en büyük suçlardan biri olarak kabul ediliyor. Şaşırtıcıdır ki ülkede, hiç zehirli bitki yok ve ormanları doğal meyvelerle dolu.

 Eğer Küba’ya yolunuz düşerse neredeyse bütün yetişkinlerin elinde puro görebilirsiniz. Onlar için puro içmek eski bir gelenek ve sigaradan daha fazla tüketiliyor.

Ülkede hiçbir din ayrımı yok. Kimse size dininizi, hangi milletten olduğunuzu ya da ne iş yaptığınızı sorma gereği duymayacaktır. Amerikalı siyahi Müslümanların bir dönem lideri olan Malcolm X ile Küba lideri Castro yakın arkadaştı ve Küba için ikinci vatanım demiştir.

Ne yazık ki evlerin önemli bir bölümü hala eski. Küba, Amerika’nın yaklaşık 40 yıl uyguladığı ambargo ve uluslararası baskı nedeniyle bütün dünya tarafından dışlanmış olduğu için gelişimini yeni tamamlayabiliyor. Bütün evler, sokaklar, her şey sırayla yenilenme çalışmasındalar. Bizdekilerin aksine bu yenilik girişimleri şehirlerin dokusuna zarar vermeden bütün evler rengarenk ve bahçeli olacak şekilde yapılmaya çalışılıyor. Öyle ki özellikle yeni evlilerin hepsine bahçeli bir ev tahsis ediliyor devlet tarafından. Tabii ki ücretsiz.

suç oranlarının en düşük olduğu ülke

İlginizi Çekebilir! Araba Motoru Nasıl Çalışır? Motor Ana Parçaları Nelerdir?

Sonuç Olarak

40 yıl boyunca kilise ve Amerika, Küba’yı din düşmanı şeytanların ülkesi olarak tanımladılar. Uzun yıllar boyunca yaşadıkları baskıları, savaşları hiç unutmayan halk Castro’yu ve Che’yi gözleri dolarcasına bir sevgi ile anıyor. Bugün dünyanın en yaşanılabilir, insancıl kurulmuş bir doğa ülkesi olan, yarın ne olacak diye düşünülmeyen ender ülkelerinden biridir Küba.

Ne kadar acayip değil mi? Aynı dünyanın insanlarıyız ama çok farklı hayatlar yaşıyoruz. Son günlerde klişeleşmeye başlayan bir soru var herkesin dilinde. ‘’Covid19 Aşısı bulunsa yaptırır mısın’’ sorusu. Açıkçası bu aşıyı Küba bulursa eğer, beş dakika bile düşünmeden yaptırırım. Dünyanın kalan kısmının da emperyalizmin etkisinden kurtulup, daha mutlu ve özgür yarınlar yaşaması dileğiyle, bizimle kalmaya devam edin. LEVTEMS

Eğer Küba Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımızı Beğendiyseniz, Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşabilirsiniz.

You May Also Like

More From Author

16Comments

Add yours

+ Leave a Comment