Doğadaki Canlılar Dünyayı Nasıl Ve Ne Kadar Görür?

  İnsanın kendine has özelliklerinden biri de herkesin dünyayı aynı onun gördüğü gibi gördüğünü sanmasıdır. Bizim her sabah gördüğümüz Güneşi , bulutları, ağaçları veya her akşam izlediğimiz Ayı her birimiz çok farklı yorumluyoruz belki de. Peki bizim dışımızda, doğadaki canlılar dünyayı nasıl görüyor? Sonbahar serinliğinde sıcak bir kahve içerken bize eşlik eden sevimli bir kedi yavrusu gözlerimize bakarken bizi nasıl görüyor veya  sahibinin akşam eve gelmesini heyecanla bekleyen bir köpek, sahibini kafasında nasıl şekillendiriyor?

Doğadaki canlılar dünyayı nasıl görür?

   Dünya üzerinde bulunan her canlı dünyayı farklı şekilde algılar. Hayvanların ve doğadaki canlılar için dünyayı, renkleri, ışığı görme şekli ve kapasitesi farklıdır. Yapılan araştırmalar şunu göstermiştir ki insanın görme kapasitesi diğer birçok canlıdan daha gelişmiştir. Duke Üniversitesi’nden bilim insanlarının Trends in Ecology & Evolution dergisinde yayınladıkları bir makaleye göre insanlar diğer canlılara kıyasla çok daha net ve yüksek çözünürlükte görebiliyor.

İnsanlar Dünyanın Ne Kadarını Görür?

Doğadaki canlılar kategorisinin ilk konusu insan.“Dış dünya “ diye adlandırılan algılar bütünü, beynimizin, kendisine çeşitli alıcılardan gönderilen elektriksel sinyalleri yorumlaması esasına dayanır. İnsan gözündeki algılayıcılar  tüm elektromanyetik tayfın çok küçük bir bölümü olan ve görünür ışık olarak adlandırılan  350-700 nanometrelik dalga boyuna sahip ışınları içeren dar bir aralığı algılayabilecek şekilde ayarlanmıştır. Onun dışındaki uyarıları algılayamazlar.

Sinan Canan’ın dediği gibi  “Neticede bu algılayıcıların kabiliyeti nispetinde içimizde inşa ettiğimiz “gerçeklik” dış dünyanın ancak çok ufak, basit ve eğreti bir temsilinden ibarettir.” İnsanlar dünyayı ve hayatlarını yorumlarken gerçeğin ne kadarını ne derece gördüklerini de düşünmeliler bence. O zaman fark edecekler ki aslında hayat denilen bu kısa zaman diliminde payımıza düşen sandığımızdan çok daha az bir kısım.

Peki Diğer Doğadaki Canlılar Dünyayı Nasıl Görür?

  Duke Üniversitesinde görme konusunda uzman bir çevrebilimci olan Eleanor Caves, doğadaki canlılar arasında çoğu türün “dünyayı bizden çok daha az detaylı şekilde gördüğünü” söylüyor.

Araştırmacılar doğadaki canlılar anatomisini inceleyerek ve davranış testlerini kullanarak onların görüş keskinliği hakkında fikir sahibi oldular.

Araştırmacılar, keskinliği belirlemek için ‘derece başına devir’ adı verilen bir ölçüm yöntemini kullandılar. Daha sonra bu bilgiyi, söz konusu hayvanların göreceği türden görüntüleri gösteren bir çeşit bilgisayar yazılımına aktardılar.

İnsanlar, derece başına yaklaşık 60 devri çözebiliyorlar; yani, bir görüş derecesi içerisinde 60 çift siyah ve beyaz renkli paralel çizgiyi görebiliyoruz. Bundan da fazlası; çizgilerin hepsi bir araya gelerek griye dönüşüyor.

Köpekler

Köpekler dünyayı nasıl görür?

İlginizi Çekebilir! Doğadan İlham Alan Teknolojiler

  Köpeklerin görüşü zayıftır. Gözleri birçok renge bizimki kadar hassas değildir ve dünyayı soluk bir şekilde görürler. Öte yandan geceleri çok daha iyi görebilirler. Perspektif ve derinlik algıları çok iyi olan köpeklerin gözleri harekete karşı da çok daha duyarlıdır.

Kediler

Kediler çevreyi nasıl görür?

  Kediler kısmen renk körüdür. Renkleri görebilirler fakat bir insan gözünün ayırt edebildiği kadar çok renk çeşitini göremezler. Bir kedinin renk algısı, renk körü bir insanın renk algısına benzemektedir. Kediler aynı zamanda insanlar kadar geniş miktarda renk tonu ve doygunluğunu algılayamazlar. Bu yüzden beraber çıkılan bir doğa gezisinde bizim kadar zevk alamazlar hatta doğa onlar için biraz sıkıcı bile olabilir.

doğadaki canlılar etrafı nasıl görür?

Kedilerin görüş alanı, yaklaşık 180 derecelik insan görüş alanından birazcık daha geniştir. Geceleri ise insanlardan çok daha iyi görebilirler, insanın görmek için ihtiyaç duyduğu ışık şiddetinin sadece 1/6’sıyla oldukça net bir şekilde gördükleri bilinmektedir. Kedilerin çoğunun miyop olduğu bilinmektedir.Uzağı çok net göremezler.Sizi tanımaları için biraz yanlarına yaklaşmanız gerekebilir.

Balıklar

Balıklar nasıl görür?

 İlginizi Çekebilir! Hafıza Nedir? Hafızamız Nasıl Çalışır?

Balıklar dünyayı biraz büyütülmüş olarak görür. Baktıkları şeyler bizim gördüklerimizden daha büyük ve daha yakın görünüyor olabilir. Balıklar dünyayı ultraviyole olarak görürler. Balıkların sürekli şaşkın şaşkın bakmalarının sebebi her şeyi daha yakında görüyor olmalarından kaynaklanıyor olabilir.

Kuşlar

Doğadaki canlılar : Kuşlar dünyatı nasıl görür.

  Kuşların keskin bir görüşü vardır. Gece kuşları ortamda ışık olmadığında çok daha iyi görürler ve gündüzleri de insan gözünün göremeyeceği renk tonlarını ve ultraviyole ışınları görebilirler.

Yılanlar

Doğadaki canlılar  nasıl görürler?

Bu Yazmızı Okudunuz Mu? Venüs Atmosferinde Bulunan Fosfin Nedir? Yaşam Olabilir Mi?

 Yılanların görüşü çok zayıftır, fakat çok iyi termal görüşe sahiptirler.Geceleri herhangi bir modern kızılötesi teknolojisinden on kat daha iyi termal görüşe sahiptirler.Gündüzleri görüşleri sadece hareketleri algılamaktan ibarettir.

Atlar

atlar  nasıl görürler

  Psikolog Karen McComb, “Atların, insanların hem surat ifadelerini okuyabildiklerini, hem de gün içinde bir kişiyle daha sonra karşılaştıkları zaman o kişinin önceki duygusal durumunu da hatırlayabildiklerini bulduk; üstelik davranışlarını buna göre değiştiriyorlar.” der.

Atlar duygusal zekaya sahip olan hisli canlılardır. Görüş açıları ise kesiklidir. Atların gözleri kafalarının iki yanında bulunur. Bu sayede her iki taraftan gelebilecek tehlikeleri daha iyi algılarlar. Ancak bu aynı zamanda bir dezavantajdır. Çünkü atlar burunlarının önündeki şeyleri  göremezler. Tam karşısında durduğumuz vakit bizi göremeyeceklerdir. Ve bu doğadaki canlılar dünyayı daha soluk görürler  adeta melankolik olmaya davetiye çıkarırcasına.

AKREPLER

Doğadaki canlılar etrafı nasıl görür?

Akreplerin ön tarafında genellikle 2 göz bulunur, ancak yan taraflarında fazladan 5 çift ​​göz daha olabilir. Çok fazla göze sahip olmasına rağmen, gözleri sadece karanlık ve ışık hareketi arasındaki farkı hissedebilir. Bununla birlikte her akrebin de gözü yoktur. Bazı türleri dünyayı göremez.

Arılar

Arılar polenleri nasıl görürler?

İlginizi Çekebilir! Yaşanılacak En Güzel Ülke -Sanki Başka Bir Dünya: Küba

Arılar insanlara göre çevrelerini çok daha hızlı algılar. Bu hız insanlardan yaklaşık 3 kat fazladır. Arılar ayrıca insan gözünün göremediği ultraviyole ışınları görürler.

Bukalemunlar

Bukelemun doğayı nasıl görür?

Bukalemunları gözleri birbirlerinden bağımsız hareket edebilir. Bu özellik onlara 360 derecelik bir görüş imkanı sağlar.

Tavşanlar

Tavşanlar nasıl görürler ?

Tavşanlarda diğer birçok hayvanda olduğu gibi kırmızı rengi göremezler.Tavşanların başlarının yanlarında gözleri olduğundan, genellikle insanlardan daha fazla yön görebilirler. Ancak insanlara göre daha grenli bir görüşe sahiptirler.

Sinekler

Sinekler etraflarını nasıl görürler

Bu Yazıya Bakmalısınız! Sanal Gerçeklik Nedir? Geleceğin Sanal Dünyası

   Sineklerin bölünmüş bir görüşü vardır. Yani binlerce küçük göz tek bir görüntü oluşturmak için birlikte çalışırlar. Ultraviyole ışınları görebilen sinekler için dünya, insanlarla kıyaslandığında bir şekilde daha yavaş hareket etmektedir. Siz elinizi indirirken kaçabilmeleri bundan, elinizi çok daha önce algılıyorlar, tıpkı Örümcek Adam filminde Peter Parker’ın kendisi çok hızlı olduğu için dünyayı daha yavaş algılaması gibi.

Gekolar(Keler)

Bu sürüngenlerin kusursuz bir gece görüşü vardır. Geceleri insan gözünden 350 kat daha iyi görebilirler.

Geoklar

  Acaba hiç gerçek dünyayı gördük mü? İçinde bulunduğumuz evreni sadece belli ölçüde görme kapasitesi olan gözümüz ile yorumluyoruz. Bilimde ve sanatta sadece gördüklerimiz kadarıyla gelişmeye çalışıyoruz. Ya gerçek çok farklıysa? Ya hiçbir zaman gerçek dünyayı bilemeyeceksek ve bir simülasyon içinde yaşıyorsak?

Bu insanın içini ürperten soruları da maalesef şuanki teknoloji ile cevaplamak mümkün değil sanırım. Bu nedenden dolayı her insan kendi gerçeğinde yaşar ve gider. aDoğa karşısındaki çaresizliğimiz ve yetersizliğimiz bu kadar ortadayken en iyisi kendi dünyamızı yaratmak değil mi? Bir sonraki yazılarımızda görüşmek üzere… LEVTEMS ile kalın.

Eğer Yazımızı Beğendiyseniz, Sosyal Medya Hesaplarınızdan Yazımızı Paylaşarak, Bize Destek Olabilirsiniz.

Kaynakça: Biacaip

You May Also Like

More From Author

5Comments

Add yours

+ Leave a Comment